BRATISLAVA, LONDÝN – Na britskom území šírenie slintačky pokračuje a ako uviedla TASR, tamojší hlavný veterinár Jim Scudamor ešte nevidí nádej na zastavenie nákazy. Tento týždeň sa začne v Anglicku a vo Walese aj s preventívnou likvidáciou zdravých zvierat.
Chovatelia v ďalších oblastiach Európy majú obavy, aby terajšie veterné počasie neprispelo k prenosu nákazy aj do ďalších štátov.
Nejeden slovenský súkromník v poľnohospodárstve dnes už oľutoval, že sa vôbec dal na podnikanie. Po problémoch s hrozbou BSE, po zvýšených nákladoch na ochranu chovov pred slintačkou a krívačkou a zákaze obchodovania so zvieratami sa pýta – čo nás prekvapí zajtra?
Štátni veterinárni a úradníci majú plno práce s ochranou nášho územia pred nákazou slintačky a nechcú ani počuť o tom, čo by sa stalo, keby sa nákaza u nás predsa len objavila. „Nepredbiehajte udalosti,“ reagovali na otázku, či by majitelia chovov dostali odškodnenie od štátu.
V jednom si je každý na čistom – infikované alebo podozrivé stáda by sa museli okamžite kynožiť. Napriek tomu, že slintačka nie je smrteľná choroba a dá sa vyliečiť. Jej hrozbou je však riziko nákazy na veľkom území.
Chovatelia si uvedomujú, že totálna likvidácia veľkého množstva stád je drastickým, ale nevyhnutným opatrením. Svoj názor na to vyjadril predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec: „Ako to vidím eticky? Plače mi srdce, ale ak chcem ochrániť čistotu chovu na ďalšie zásobovanie kvalitnými potravinami, tak to musím zniesť.“ Ako dodal, chovatelia sú poistení v komerčných poisťovniach, ale existuje i možnosť odškodnenia zo zákona.
Prípadné začatie vakcinácie proti slintačke pokladá za druhé drastické opatrenie. Vakcinácia totiž znemožňuje neskoršie dokazovanie, či išlo o zvieratá zo zdravých chovov. Jedným z dôsledkov by bol napríklad pre nás sedemročný zákaz vyvážania mäsa a dobytka.
(ru)
Tematicky príbuzný článok:
Súkromníci aj veľkochovy postupujú proti slintačke spoločne