Návštevu Laury Bushovej v Jeruzaleme sprevádzali protesty. Židovskí demonštranti žiadali prepustenie izraelského špióna Jonathana Pollarda. Moslimské ženy ju zase vyháňali spred mešity al- Aksá. FOTO- ČTK/AP |
Laura Bushová je pravdepodobne na svojej najdôležitejšej misii vo "funkcii" prvej dámy. V Jordánsku, Egypte, na palestínskych územiach a v Izraeli má ukázať prívetivejšiu tvár Ameriky. V čase vrcholiacich protiamerických nálad v moslimskom svete má svojmu mužovi pomôcť získať dôveru a podporiť jeho plán šírenia demokracie. Americkí novinári tvrdia, že zaangažovanie Laury Bushovej je to najlepšie, čo sa za posledné mesiace podarilo zúfalým PR tímom vo Washingtone.
Ukazuje to tiež, že Laura Bushová vystupuje v druhom volebnom období z tieňa svojho muža. Už necestuje len ako jeho sprievod. Má vlastný program, ale len do istej miery. O ženských právach hovorí v krajinách, do ktorých smerujú aj aktivity jej muža. V marci navštívila Afganistan, teraz Blízky východ. Na rozdiel od Busha však nevedie reči o nevyhnutnosti demokracie, ale opakuje, že Amerike trvalo sto rokov, kým zrušila otroctvo.
Cez víkend rozprávala pred svetovými lídrami na summite v Jordánsku o potrebe rovných príležitostí pre ženy, volebnom práve, práve na vzdelanie. Bushová nehovorí s politikmi, ale ich ženami, aktivistkami a študentkami. Vysvetľuje im, že Amerika si ctí každé náboženstvo a to, čo napísal Newsweek o splachovaní Koránu s pravou Amerikou nemá nič spoločné.
Napriek jemnejšiemu tónu je lojálnou manželkou. V arabskej televízii al - Arabíjá obhajovala rozhodnutie prezidenta začať inváziu do Iraku, aj keď povedala, že ju bolí srdce, keď počuje o obetiach. (mik)