V arabských médiách tiež zverejnili Saddámove fotografie z väzenia. FOTO- REUTERS |
Britský bulvárny denník The Sun vydal v sobotu ďalšie fotografie Saddáma Husajna z väzenia. Ukázal aj zábery tvorcov Saddámovho programu zbraní hromadného ničenia "Chemického Alího" - Alí Hasana Madžída a "Pani antrax" - Húdu Ammašovú. Na záberoch, ktoré podľa denníka Sun pochádzajú z amerického vojenského zdroja, je Saddám v bielej tunike za ostnatým drôtom, Chemický Ali sa snaží pomocou paličky vstať zo stoličky a Pani antrax sa so šatkou na hlave pozerá do diaľky. Sun vraj za fotografie zaplatil viac ako 500 libier (takmer 30-tisíc korún).
Pentagon je rozčúlený, hovorí o porušení Ženevských konvencií, Saddámovi právnici hrozia žalobou a v médiách sa diskutuje o tom, či sa diktátor môže ukazovať v spodnej bielizni, alebo ako si perie šaty. Hlavne v Bushovej administratíve sa analyzuje, či to ešte viac poškodí imidžu Ameriky medzi moslimami. Prezident Bush si myslí, že nie. Tvrdí, že militantov v Iraku poháňa ideológia, nie nejaké fotky. Viacerí pozorovatelia upozornili, že Bush na rozdiel od Pentagonu a oficiálneho stanoviska Bieleho domu uverejnenie fotografií priamo neodsúdil. Sun dokonca napísal, že viacerí americkí aj britskí vojenskí predstavitelia v súkromí zábery privítali: podľa nich vraj majú demoralizujúci účinok na odboj.
Kritici tohto prístupu však namietajú: po zatknutí Saddáma ukázali v oveľa ponižujúcejších situáciách a počet teroristických útokov to neovplyvnilo.
Moslimský svet zasiahnutý oveľa nechutnejšími obrázkami z Abú Ghrajbu či historkami o splachovaní Koránu na Guantáname, ktoré neskôr časopis Newsweek stiahol, je rozdelený: časť tvrdí, že je to nedôstojné a urážajúce, časť zastáva názor, že Saddám si to plne zaslúži.
Tým argumentuje Sun. "Na tých fotografiách ho nikto nezneužíva. Perie si nohavice. Toto je novodobý Adolf Hitler. Prosím, nežiadajte, aby sme ho ľutovali," bráni rozhodnutie zverejniť zábery editor denníka Graham Dudman.
Fotografie Saddáma a jeho ľudí Sun doplnil informáciami o tom, že sú spoluzodpovední za smrť desiatok tisícov Iračanov. Denník tomu hovorí "búranie ikony".
Odporcovia zverejenenia fotiek argumentujú Ženevskými konvenciami na ochranu vojnových zajatcov, základnou ľudskou slušnosťou a búrlivou situáciou v Iraku. Saddám je sunnita a práve sunniti sa cítia byť odstrkovaní na vedľajšiu koľaj.
Pre moslimov môže byť podľa niektorých znalcov islamu problematické aj zobrazovanie takmer nahého muža. Saddám Husajn však nikdy nebol puritán. "Všetci sme ho videli v plavkách, ako sa kúpe s deťmi. Tak aký problém," povedal agentúre AFP jeden Bagdadčan.