Situácia v ochrane proti obaľovačom je nasledovná: Po 22. máji je pre 1. signalizačné pásmo , ktoré zahŕňa okresy Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion super a Zolone EC, ale iba v prípade, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC. V tom istom termíne je aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Sumithion super a Zolone EC. V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba ošetrovať po 25. máji . V ostatných oblastiach možno ešte proti obaľovačovi slivkovému použiť prípravky proti vajíčkam Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC, a to po 25. máji . Proti obaľovačovi broskyňovému bude ošetrenie aktuálne až po 1. júni .
Podmienky na kladenie vajíčok obaľovača jablčného sa zatiaľ nevytvorili, preto pestovateľom naďalej odporúčame sledovať večerné teploty (kladenie vajíčok prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov meraných o 22. h letného stredoeurópskeho času) alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok.
V tomto období je pre nížinné polohy aktuálne ošetrenie proti vrtivke čerešňovej , ktorá spôsobuje červivosť plodov čerešní. Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej a asi tri dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače. Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW s ochrannou dobou 28 dní, Calypso 480 SC s ochrannou dobou 14 dní a Sumithion super s ochrannou dobou 10 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Na priesadách kapustovej zeleniny môže spôsobovať škody kvetárka kapustová . Jej larvy vyžierajú chodbičky v koreňovom krčku a v koreni. Za suchého počasia sú škody vyššie. Preventívna ochrana spočíva v správnom striedaní plodín, ničení burín a v odstraňovaní poškodených rastlín s larvami v predošlom roku. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú biele lepové doštičky, ktoré sa do porastov umiestňujú po vysadení sadeníc. Pri opakovaných silných výskytoch v predchádzajúcich rokoch možno uskutočniť zálievku priesad 14 dní po vysadení prípravkami Basudin 600 EW, Diazol 60 EC, Diazol 50 EW alebo Sumithion super. K jednej rastline sa aplikuje približne 100 mililitrov roztoku.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK