FOTO |
Častejším hnojením pri každom polievaní významne zníženou dávkou hnojiva dosiahneme stály, aj keď malý prísun živín. Dôležité je to najmä pre rastliny v malých črepníkoch. Okrem toho takýmto spôsobom bránime škodlivému hromadeniu živín. Kvetiny rastúce v hlinitom substráte sa zaobídu bez hnojenia asi tri mesiace, v rašelinových substrátoch približne šesť týždňov.
Izbové rastliny potrebujú predovšetkým hnojivá s vyrovnaným podielom životne dôležitých živín - dusíka, fosforu, draslíka a mikroelementov. Hnojivá obohatené dusíkom podporujú zdravý vývin listov, sú preto zvlášť vhodné pre listnaté rastliny. Hnojivá obsahujúce viac draslíka podporujú vývin kvetov a plodov. Fosforečné hnojivá zabezpečujú tvorbu mohutnej a zdravej koreňovej sústavy a tvorbu pukov, spomaľujú však vývin listov.
Hnojivá možno kúpiť vo forme tekutých prípravkov, rozpustných práškov, granúl, tabliet alebo tyčiniek. Koncentrované tekuté hnojivá možno bez problémov uschovávať, pred použitím ich treba len zriediť vodou. S práškom a granulátmi rozpustnými vo vode sa narába rovnako jednoducho, treba ich iba v uvedenom množstve vody dôkladne zamiešať, kým sa úplne nerozpustia. Hnojivé tyčinky sa označujú ako zásobné hnojivá, pretože vystačia 3 až 6 mesiacov, a pri polievaní len pomaly uvoľňujú obsiahnuté minerálne látky.
Okrem hnojív aplikovaných do pôdy existujú aj listové hnojivá, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a striekajú sa na listy rastlín. Účinkujú okamžite na všetky rastliny, pri ktorých sa prejavil nedostatok živín.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ