ov vychádzal z predstavy Slovenského rozhlasu, podporili ho však len 50 poslanci. Za boli prevažne poslanci HZDS-ĽS a Smeru-SD, proti poslanci KSS a KDH, kým poslanci SDKÚ a SMK sa poväčšine zdržali hlasovania.
Podľa jedného z predkladateľov, poslanca Dušana Jarjabka, bol výsledok hlasovania aj výsledkom lobingu, riaditeľ Rybníček strávil včerajší deň v parlamente. Jarjabek si myslí, že poslanci už kalkulujú so svojím miestom na obrazovke v predvolebnej kampani, aj preto podporili STV.
Branislav Zahradník z STV je spokojný. "Rezníkov" návrh by podľa neho poškodzoval Slovenskú televíziu. STV odmieta nielen kvóty na pôvodnú tvorbu, ale celú filozofiu zákona.
Zuzana Mistríková, riaditeľka sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry, pripúšťa, že podobný systém výberu, teda poplatok pre všetkých odberateľov elektriny, nezaviedla doteraz žiadna krajina. "Je to nová filozofia, máme však na ňu pozitívne ohlasy aj z Európskej vysielacej únie. Aj v krajinách, kde nemajú problém s disciplínou koncesionárov, prestáva mať s rozvojom technológií opodstatnenie viazanie poplatkov na prijímač," vysvetľuje.
Riaditeľ Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník hodnotí postup poslancov ako veľmi nelogický a krátkozraký. Podľa neho bola šanca zaviesť moderný dlhodobý systémový spôsob financovania verejnoprávnych médií. Rozhlas rátal, že po prijatí zákona by mohol mať dokonca vyrovnané hospodárenie, bez neho mu hrozia vážne problémy. Predpokladané straty na koncesionárskych poplatkoch v roku 2005 sú v STV 500 až 600 miliónov a v SRo 370 miliónov korún.
(zu)