FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
najvyššie sa nezvýšia vôbec.
Klára Sarközyová z SMK zdôvodnila navrhovanú zmenu tým, že poslanci "nechcú roztvárať nožnice" medzi dôchodkami. Najvýraznejšie rozdiely sú medzi tými, ktorí mali dôchodok vypočítaný podľa starého systému a tzv. novodôchodcami.
Návrh, na ktorom sa dohodla koalícia, vyvolal polemiku. Ľubica Navrátilová zo SF uznala, že zákonná valorizácia môže "otvárať nožnice", ale tvrdí, že "prijímať každý rok nejaké špeciálne riešenia, je spôsob, ktorý zavádza strašný chaos".
Nový zákon o sociálnom poistení prijali poslanci koncom roka 2003. Ministerstvo práce ho charakterizovalo ako zásluhový a spravodlivý, keďže prinášal vyššie dôchodky tým, čo platia vyššie poistenie.
V minulom systéme nebola výška príjmu rozhodujúca, dôchodok sa vypočítaval najviac z príjmu 10-tisíc korún, čo viedlo k nespravodlivostiam, keď občan, ktorý odvádzal príspevky z minimálnej mzdy, dostal vyšší dôchodok, ako mal mzdu. "Miera náhrady jeho mzdy je 120 percent, kým u občana, ktorý odvádzal príspevky z maximálneho príjmu, je 20 percent," hovorila Navrátilová.
Pružnejší zákon umožnil budúcim dôchodcom zvýšiť si dôchodok aj tým, že neodídu do dôchodku hneď, čo dosiahnu dôchodkový vek, ale budú ďalej pracovať a dôchodok si ešte zvýšia - o 0,5 percenta za každých 30 dní, ktoré odpracovali navyše. Naopak, ak niekto chce odísť do dôchodku skôr, získal možnosť požiadať o predčasný dôchodok, ktorý musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok životného minima. Dôchodky sa mali potom všetky valorizovať o rovnaké percento, ktoré by sa určilo podľa rastu príjmov a inflácie. Ministerstvo plánovalo tento spôsob valorizácie zmeniť až v roku 2010, keď by sa všetky dôchodky zvyšovali už iba o infláciu.
Zmenou spôsobu valorizácie sa teraz má "spravodlivá" rozdielna výška dôchodkov zmierňovať, bez ohľadu na to, ako si dôchodcovia vyšší dôchodok zabezpečili - či vyššími zárobkami, alebo tým, že pracovali dlhšie.
Poslanci tento rok rozdelili dôchodky do štyroch skupín a pre každú skupinu určili iný spôsob zvyšovania. Úpravu pripojili, ako to už býva zvykom, k úplne inému zákonu - tentoraz k novele zákona o rodičovskom príspevku. Budúci rok plánuje ministerstvo zmeniť spôsob valorizácie priamo novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá je v pripomienkovom konaní.