FOTO - ČTK |
Pozliepať husle či vázu zo zápaliek, vyrezať retiazku zo špajle, prikázať bábke, aby maľovala obrazy, venovať tisíce hodín tomu, aby parný stroj vyrobený zo skla fungoval - na to treba byť zanietený, trpezlivý, mať um a niekedy aj túžbu byť prvý alebo najlepší. Niekoľko autorov, ktorí v sebe toto všetko majú, vystavuje teraz svoje výtvory v Dome dobrých dní v Pelhřimove. Expozícia nazvaná Zlaté české ručičky je dôkazom toho, že takéto ruky naozaj existujú.
Petr Korda, ktorého meno sa na výstave objavuje najčastejšie, strávil nad svojimi dielami sedem rokov, dva mesiace, 22 dní a 22 hodín čistého času. Do svojich zápalkových plastík či obrazov však vložil celých 40 rokov života. Na unikátne diela spotreboval 571 871 zápaliek a okrem toho 248 344 zápalkových hlavičiek. Návštevníci výstavy môžu obdivovať napríklad jeho loď slávneho britského moreplavca zo 16. storočia sira Francisa Draka Golden Hind - Zlatú laň. Už v roku 1973 s ňou vyhral súťaž ZENIT a úspešne reprezentoval bývalú ČSSR vo východonemeckom Magdeburgu či na výstave Technickej tvorivosti mládeže v Moskve. Všetky jeho diela sú skonštruované z rôznofarebných zápaliek. Na presnú napodobeninu korintskej vázy z roku 2800 pred naším letopočtom použil Korda 26 211 zápaliek a 51 124 zápalkových hlavičiek. Vyrobil aj celkom funkčnú gitaru v "životnej" veľkosti, na ktorú spotreboval 16 854 zápaliek. Výnimkami v záplave zápaliek sú kovové mechaniky zápalkových hudobných nástrojov, šošovky ďalekohľadu a sklá zrkadiel so zápalkovými rámami.
V novej expozícii nájdu návštevníci okrem iného aj vyšívanú mapu Európy, obraz vytvorený z cestovín, parný stroj zo skla či 222-krát zmenšený obraz Slovania v pravlasti.