Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pri hlasovaní o novom Trestnom zákone.
FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Lobing firiem bol úspešný a ustanovenia o trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb sa včera do nového Trestného zákona nedostali. Presadila to opozícia s podporou ANO. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa napriek tomu nevzdáva a tvrdí, že svoj záväzok voči únii dodržíme a ministerstvo pripraví samostatný zákon, ktorý takúto zodpovednosť zavedie.
V porovnaní s pôvodným návrhom ministerstvo presadzovalo miernejšiu formu postihovania právnických osôb. Bol zúžený ich okruh aj počet stíhateľných skutkov. Zostali také ako environmentálne trestné činy, terorizmus či korupcia. "Už by mal prísť čas, keď nie je v obchodnej spoločnosti zodpovedný len vrátnik, ale aj tí, čo za firmu zodpovedajú a vlastnia ju," vraví Lipšic.
Podľa firiem neprijatím návrhu "zvíťazil zdravý rozum". Pre SITA to povedal riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov F. Bruckmayer.
V parlamente bol najväčším kritikom poslanec Abelovský. V minulosti hovoril aj o jeho neústavnosti. Včera pripustil, že časom ho budeme musieť mať, ale vraj treba počkať.
Postoj zmenila aj SMK. Poslanec Gábor Gál bol v minulosti proti, novú podobu návrhu už považoval za prijateľnú a vyzval parlament na jeho prijatie "keď je zákon na stole" a nie až o niekoľko rokov. Aj on argumentoval, že to bude aj tak nevyhnutné.
Jednoznačne odmietavý postoj mala ANO aj napriek tomu, že jej poslanec a predseda ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec má iný názor. "Pokúšal som sa presvedčiť poslancov, že by sme to mali schváliť." Onedlho príde delegácia OECD, ktorá v októbri zverejní správu o Slovensku. Bude riešiť aj otázku právnických osôb. "Myslím si, že sme si narobili problémy," povedal.
Šéf Smeru Robert Fico pripustil, že sa bude hľadať prijateľná úprava, aby sa mohla do zákona čoskoro zaradiť. Smer proti tejto verzii hlasoval, aby zabránil vojne medzi firmami "s prostriedkami trestného práva".
Základné zmeny
Nové druhy trestov
Nový zákon reaguje na rastúcu brutalitu násilných trestných činov, preto budú ich páchatelia súdení prísnejšie. Na druhej strane však prináša nové druhy trestov, aké na Slovensku nemajú obdobu. Pri menej závažných trestných činoch nemusí ísť páchateľ za mreže, ale trest si môže odpracovať verejnoprospešnými prácami. Druhou možnosťou je domáce väzenie. Na vykonávanie oboch druhov trestov budú dohliadať probační úradníci. Predpokladá sa, že dodržiavanie trestu domáceho väzenia by v budúcnosti mohli monitorovať elektronicky. Nedodržiavanie podmienok trestu bude mať za následok nepodmienečný trest.
Sexuálne motivované násilie
Páchatelia sexuálne motivovaných trestných činov si tak ako doteraz budú musieť odpykať svoj trest, ale po jeho odpykaní budú umiestnení do špecializovaného ústavu na prevýchovu.
Zníženie trestnej zodpovednosti
Parlament sa zhodol na tom, že je potrebné znížiť hranicu trestnej zodpovednosti. Tá je v súčasnosti 15 rokov, po novom sa zníži na 14 rokov. V praxi to znamená, že trestne stíhateľní budú všetci páchatelia trestných činov, čo dosiahli hranicu 14 rokov. Politici prísnejšie postihovanie mladistvých zdôvodňujú nárastom trestnej činnosti mladistvých a jej rastúcou brutalitou. Trestu sa tak nevyhne viac mladistvých ako v minulosti.
Rozdelenie trestných činov na zločiny a prečiny
Zmení sa klasifikácia trestných činov. Zákon ich rozdelí na menej nebezpečné a závažnejšie. Najľahšou kategóriou budú prečiny. Sú to trestné činy spáchané z nedbanlivosti alebo úmyselné trestné činy, pri ktorých hrozí najvyšší trest odňatia slobody 5 rokov. Zločinom budú všetky úmyselné trestné činy, pri ktorých hrozí trest vyšší ako 5 rokov. Obzvlášť závažným zločinom je taký zločin, ktorého trestná sadzba je najmenej 8 rokov.
Prísnejšie tresty za násilné trestné činy
Všetky násilné trestné činy budú posudzované prísnejšie. Ide o vraždy, znásilnenia, lúpežné prepadnutia a podobne. Už druhý rok u nás platí zásada trikrát a dosť. Po nadobudnutí účinnosti nového zákona budeme mať aj zásadu dvakrát a dosť. Tá zabezpečí, že ak už bol niekto v minulosti odsúdený za úkladnú vraždu a dopustí sa jej znova, dostane v prípade usvedčenia automaticky doživotný trest. To isté platí aj pre takzvané mafiánske vraždy. Ak niekto bude vraždiť ako člen nebezpečného zoskupenia, hrozí mu doživotie. Týkať sa to bude aj tých, čo zavraždia viac ľudí naraz či zabijú dieťa, alebo tehotnú ženu.
Nové priťažujúce a poľahčujúce okolnosti
Pri určovaní výšky trestu sa zmení posudzovanie priťažujúcich a poľahčujúcich okolností. Ich posúdenie bude mať podstatný vplyv na konečný trest. Medzi priťažujúce okolnosti bude patriť, ak niekto na spáchanie trestného činu zneužije osobu, ktorá nie je trestne zodpovedná, či ak dôjde k spáchaniu trestného činu v obydlí niekoho iného. Ak pri posudzovaní prevážia priťažujúce okolnosti, zvýši sa dolná hranica trestu o jednu tretinu, ak prevážia poľahčujúce, zníži sa horná hranica zákonom stanovenej sadzby o jednu tretinu.
Nutná obrana
Podmienky na využitie ustanovení o použití nutnej obrany sa rozšíria. V praxi to znamená voľnejšie ruky pre obete trestných činov, ak sa musia pred páchateľom brániť. Zákon im umožní použiť zbraň, ak je niekto neoprávnene v byte obete a pácha tam trestnú činnosť - napríklad kradne. Hovorí o tom paragraf nazvaný oprávnené použitie zbrane. Za také považuje konanie obete, ak zbraň použije proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku.