BRATISLAVA - Správa Slovenskej informačnej služby, ktorá každoročne varuje, že na Slovensku sa pácha závažná trestná činnosť aj v štátnych orgánoch, je len informáciou bez dôkazov. "Nemáme možnosť si naše informácie overovať ďalšími právnymi úkonmi," povedal hovorca SIS Vladimír Šimko. Preto správa podľa neho nie je ani konkrétna, "aby sme sa vyhli sporom o ochranu osobnosti". Konať majú iné orgány.
Všetky informácie - aj tie o korupcii - ktoré správa obsahuje, podľa Šimka nie sú z médií, ale "získali sme ich svojou vlastnou činnosťou". Analýzu médií si vraj môže dať spraviť ktorýkoľvek minister.
"Každú nami získanú informáciu sa snažíme overiť z viacerých zdrojov, ale nie vždy sa to podarí," hovorí Šimko. Podľa neho príjemcu v takom prípade upozornia, že informácia je len z jedného zdroja.
Premiér Mikuláš Dzurinda na základe správy SIS žiadal odvolanie šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša. "Je len na zodpovednosti toho, komu je správa určená, či už právnej, alebo politickej, ako s ňou naloží," hovorí Šimko. Podcenenie akejkoľvek informácie by podľa neho mohlo v budúcnosti spôsobiť ešte väčší problém. Dzurinda vtedy tvrdil, že prestal Mojžišovi dôverovať, nežiadal však jeho trestnoprávny postih.
"Vo všeobecnosti to, že sa nepodarí našu informáciu preukázať, neznamená, že sa nestala," hovorí Šimko. Rovnaký problém majú podľa neho všetky spravodajské služby. Ľudia sa často boja vypovedať, sú podplatení, alebo sa dôkazy nedajú získať z iných dôvodov. Pre štátne inštitúcie však podľa neho majú význam aj informácie bez dôkazov.
Jan Šubrt, hovorca českej Bezpečnostnej informačnej služby, povedal, že správa, ktorú BIS zverejňuje, sa podobá tej slovenskej. "Vyjadrujeme sa všeobecne, pracujeme len so spravodajskými informáciami, ktoré sú síce z overených a viacerých zdrojov, ale nemajú dôkaz, ktorý by obstál pred súdom," povedal. Úlohou spravodajských služieb podľa neho nie je "zháňať dôkazy, ale vedieť". (rk)