Klubový futbalový licenčný systém klope na dvere (2.)

V spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom sme pripravili seriál článkov ku klubovému licenčnému systému Európskej futbalovej únie (UEFA), najväčšiemu projektu únie realizovanom vo všetkých jej členských asociáciách. Dnes prinášame druhú časť.

Parametre hracej plochy

Nielen licenčný Manuál, ale aj normy zväzu už dlhšie presne stanovujú parametre hracej plochy pre republikové súťaže dospelých, a tak účastníci nemajú splnením týchto kritérií problémy. Hracia plocha má rozmery 105x68 m a musí byť pokrytá kvalitným prírodným alebo umelým trávnikom.

Používanie umelej hracej plochy, či vyhrievaného trávnika je len odporučené. Pokiaľ by klub chcel hrať pohárovú súťaž UEFA na umelom trávniku, mal by túto plochu používať aj na majstrovské stretnutia a môže tak urobiť len so súhlasom zväzu a UEFA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou podmienok na stretnutia v pohárových súťažiach sú samostatné kabíny pre mužstvá, miestnosti pre rozhodcov a delegáta, pričom musia mať nielen predpísané rozmery, ale aj vybavenie. Štandardom pre súťaže UEFA je aj ošetrovňa pre hráčov a rozhodcov a miestnosť pre antidopingové kontroly s predpísanými rozmermi a vybavením.

Médiá a ich nároky

Licenčný Manuál stanovuje požiadavky na vytvorenie základných podmienok na prácu médií. Štadión musí poskytovať vybavenie pre prácu novinárov, na tribúnach, v tlačovom centre alebo v miestnosti pre tlačové konferencie. Dôležité sú podmienky na styk novinárov s redakciami a pamätá sa aj na sociálne zariadenia a občerstvenie. V tejto oblasti je v Manuále asi najviac odporučení, a tak možno očakávať, že čoskoro bude musieť byť povinnou výbavou štadióna nielen dostatočné množstvo ISDN liniek a boxov s monitormi, ale aj kvalitnejšie vybavenie pre fotoreportérov a televíznych štábov. Je to náročná úloha aj pre naše kluby, lebo v tejto oblasti majú ich štadióny ešte viacero nedostatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Štadión sa dá aj požičať

Stretnutia v medzinárodnej pohárovej súťaži sa musia hrať len na štadióne, ktorý zodpovedá požiadavkám licenčného systému. Klub môže štadión vlastniť, alebo si ho môže prenajať. V prípade vlastníctva ho musí klub preukázať. Ak si prenajíma, musí už počas licenčného konania zmluvou dokladovať, že ho bude mať k dispozícii celú sezónu.

Klub si môže štadión prenajať aj vtedy, keď jeho štadión nespĺňa požiadavky, alebo chce hrať na štadióne s väčšou kapacitou. Štadión si musí prenajať vo vlastnej krajine. Výnimky schvaľuje alebo nariaďuje len UEFA.

Klub musí mať alebo si prenajať zodpovedajúcu tréningovú infraštruktúru. Je to minimálne jedno otvorené ihrisko a jedno kryté tréningové zariadenie, pričom musia byť mužstvám k dispozícii počas celej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

Objavil sa aj názor, že infraštrukturálne kritériá systému sa stanú hlavným dôvodom na postupné vylúčenie klubov, najmä z východnej Európy, z medzinárodných súťaží. Napriek tomu, že sú bez diskusie najnáročnejšie na plnenie, prax túto predpoveď v prvom cykle udeľovania licencií nepotvrdila.

Naše kluby majú v tejto oblasti najviac problémov. Niektoré (Žilina, Dubnica, Banská Bystrica, Trnava) však preukázali, že sa s požiadavkami dá vyrovnať, a máme niekoľko štadiónov, na ktorých sa môžu hrať klubové pohárové súťaže.

Personálne povinnosti

Špičkový klub nemôže fungovať bez profesionalizácie aspoň tých postov, ktoré sú potrebné na zabezpečenie každodenného chodu, ako sú manažér a tréneri. Ukazuje sa, že súčasnosť žiada profesionalizáciu aj v tých oblastiach, ktorým bola ešte v minulosti venovaná menšia pozornosť. Patrí sem bezpečnosť počas stretnutí, styk s médiami, reklama a marketing, ale aj ekonomika.

SkryťVypnúť reklamu

Licenčný manuál presne definuje osoby, ktoré by sa mali na zabezpečení chodu klubu podieľať ako profesionáli a ktorí môžu funkcie vykonávať na dohodu.

K prvým patrí generálny manažér, ktorému by pri výkone funkcie mal byť nápomocný dostatočne personálne a materiálno-technicky vybavený sekretariát. Ďalšími osobami, profesionálne pracujúcimi v klube, by mal byť vedúci programu výchovy mládeže, ekonomický riaditeľ a hlavný tréner.

Kritériá v niektorých prípadoch stanovujú aj konkrétnejšie požiadavky na vzdelanie a prax zamestnancov. Napríklad u trénerov sa predpokladá, že najneskôr od roku 2010 budú vlastniť tzv. UEFA Prolicenciu.

Klub musí mať zdravotnícky personál, starajúci sa o zdravie a rehabilitáciu hráčov a zodpovedného bezpečnostného pracovníka. Zdravotnícky personál by mal pozostávať aspoň z jedného lekára, maséra alebo fyzioterapeuta, bezpečnostný pracovník klubu zodpovedá za prípravu a realizáciu opatrení súvisiacich s organizáciou stretnutí a koordináciou činnosti zložiek, ktoré sa na nej podieľajú. Tieto osoby nemusia byť profesionálnymi zamestnancami klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitní tréneri k mládeži

Kritériá C predstavujú požiadavky na mládežníckych trénerov, usporiadateľskú službu a činnosť mediálneho pracovníka. V tejto oblasti naše kluby problémy nemajú. Požiadavky na kvalifikáciu a prax mládežníckych trénerov zväz stanovuje už niekoľko rokov, a to prísnejšie, ako licenčný systém. Zväz od klubov vyžaduje dostatočný počet školených usporiadateľov a písomný Štatút usporiadateľskej služby, bez ktorého nemôže klub vstúpiť do súťaže.

Činnosť mediálneho pracovníka si naši ligisti vyriešili v priebehu uplynulého ročníka. Pretože pracovník s podobnou funkciou pôsobí aj na základe požiadaviek zväzu, bolo v tejto oblasti potrebné doriešiť len otázky jeho zmluvného vzťahu s klubom a doplniť pracovnú náplň o niektoré ustanovenia.

SkryťVypnúť reklamu

MILAN VOJTEK,

tajomník Licenčnej komisie SFZ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu