nevpustili zástupkyňu združenia Člověk v tísni a českého fotografa, vypovedali aj niekoľko poľských novinárov.
Postup Kuby včera ostro odsúdili Česko, Nemecko aj Európska komisia.
Po Schwarzenberga si do havanského hotela prišla polícia. "Odviezli ma na letisko a posadili do lietadla. To je postup totalitných štátov," povedal Schwarzenberg s tým, že sa proti kubánskym zákonom nijako neprevinil. Česká republika v januári presadila, aby Európska únia pozastavila sankcie proti Kube iba na šesť mesiacov, čo vyvolalo v Havane ostrú kritiku.
"Havana ukázala, že neakceptuje žiadne diplomatické zvyklosti ani medzinárodné právo," povedal pre SME predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý tiež dostal od disidentov pozvánku na stretnutie.
Do Havany Hrušovský neodišiel, pretože "sa nedávno mal možnosť počas cesty na Miami s kubánskymi disidentmi rozprávať". Osobne vtedy zatelefonoval Oswaldovi Payovi do Havany.
Podľa Hrušovského tento incident ovplyvní júnové rozhodnutie Európskej únie o prípadnom obnovení sankcií proti Kube. "Budem hovoriť s ministrom Kukanom, aby aj Slovensko zaujalo zodpovedný postoj," povedal. Podľa Hrušovského sa ukázalo, že bolo správne v januári podporiť český návrh na dočasné pozastavenie sankcií proti Kube.
Nemeckého poslanca Vaatza do krajiny ani nevpustili a z letiska ho vrátili späť. "Nemohol som hovoriť s nikým z nemeckej ambasády v Havane. To je jednoznačné porušenie medzinárodného práva," povedal pre agentúru Reuters.
Včera a dnes sa mali v Havane stretnúť zástupcovia 360 malých disidentských skupín, aby prvýkrát spolu hovorili o situácii, ktorá môže nastať, až padne Castrov režimu.
Napriek komplikáciám sa včera stretnutie disidentov začalo a podľa agentúry AFP prišlo asi dvesto ľudí, medzi nimi aj šéf americkej záujmovej sekcie na Kube James Cason.
Na stretnutie mali prísť aj desiatky poslancov a europoslancov.
Kubánska ambasáda v Bruseli odmietla udeliť víza 18 europoslancom, v stredu do krajiny nevpustila dvoch poľských europoslancov. Európska komisia to označila za neprijateľné. "Poslanci z ktorejkoľvek európskej krajiny majú právo cestovať a zúčastňovať sa na stretnutiach opozície. Správanie kubánskych úradov je neprijateľné," povedal podľa agentúr hovorca eurokomisára pre rozvojovú pomoc Louis Michel.
Viacerí politici včera tvrdili, že to bude mať vplyv na júnové rozhodnutie Európskej únie o sankciách, ktoré Brusel dočasne pozastavil v januári. Slovenské europoslankyne Edit Bauerová (SMK) a Zita Pleštinská (SDKÚ) sa k incidentu nevedeli vyjadriť, Anna Záborská tvrdila, že sa tým na "vlažnom postoji únie ku Kube zrejme nič nezmení".
Autor: mim, čtk