Pre zločincov znamená prísne tresty, pre páchateľov menej závažných skutkov nové možnosti, ako sa väzeniu vyhnúť a odpykať si prijateľnejší trest. Právnikov čaká štúdium zákona, ktorý je podľa kritikov prehnane prísny.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH, ktorý zákon predložil, je presvedčený, že poslanci schválili moderný Trestný zákon, ktorý "viac chráni tých, čo zákon rešpektujú, a prísnejšie postihuje tých, čo zákony porušujú". Minister je spokojný aj napriek tomu, že parlament zamietol zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Včera už avizoval, že pripraví samostatný zákon podľa vzoru Rakúska.
Zákon získal pohodlnú ústavnú väčšinu. Podporilo ho až 117 poslancov. Proti bol iba nezávislý poslanec Ivan Hopta. Zdôvodnil to práve vypustením trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Zdržali sa poslanci HZDS. "Neprešli niektoré pozmeňovacie návrhy našej kolegyne," zdôvodňoval Tibor Mikuš. Opozičný Smer zákon podporil, ale poslanec Róbert Madej mu vyčíta málo prevencie.
S novým zákonom je spokojný generálny prokurátor Dobroslav Trnka. "V každom prípade tu už nemohol fungovať zákon, ktorý bol
28-krát novelizovaný," poovedal. Upozornil, že kľúčovým bude budúci utorok, keď bude parlament hlasovať o novom Trestnom poriadku. Oba zákony sú totiž spolu úzko previazané.
Predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín nový kódex víta, aj keď považoval "za potrebné zaviesť trestnú zodpovednosť právnických osôb". V zákone je však "mnoho zmien, ktoré podľa nás povedú k lepšej ochrane spoločnosti a práv občanov".
Kritiku si zákon vyslúžil od advokátov. Tí mu vyčítajú prehnanú prísnosť. "Došlo k neúmernému zvýšeniu trestných sadzieb," vraví podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková. Tvrdí, že posledné štyri roky sa sústavne sprísňujú tresty a ak by existovala štatistika, či sa aj znížila kriminalita, "tak by sme videli, že to priamo nesúvisí".
V čom bol problém
Problémy, pre ktoré minister spravodlivosti Daniel Lipšic pred niekoľkými týždňami stiahol návrh Trestného zákona z parlamentu, sa podarilo vyriešiť.
Poslanci vtedy odhlasovali pozmeňovacie návrhy, ktoré by podľa ministra pomáhali mafii.
Trestným činom nemala byť príprava zločinu, ale iba obzvlášť závažného zločinu. Vo viacerých prípadoch by tak bol stíhateľný až samotný skutok. Ak by polícia vedela o jeho príprave, musela by čakať, až kým sa ho páchateľ pokúsi vykonať. Časť poslancov priznala, že sa v tomto prípade pomýlila a včera už hlasovala v súlade s predstavami ministerstva.
Druhým dôvodom stiahnutia bolo vypustenie trestnosti podporovania zločineckej skupiny. Poslanci nakoniec ustúpili, keď sa do zákona dostala presná definícia toho, čo je to podporovanie, a zákon aj s týmto trestným činom prijali.
(rp)