Na snímke je trojdňový klon ľudského embrya, ktoré bude prvým vytvoreným a pestovaným klonom v západnom svete. Vedci z britského Newcastle vytvorili tri ľudské klony, pričom najvyspelejší tvor má veľkosť bodky. FOTO - TASR/AP |
V medicíne sa udial zásadný zlom. Britskí vedci z univerzity v Newcastle ako prví v Európe naklonovali ľudské embryo. Nečakane rýchlo tak potvrdili výsledky juhokórejských vedcov, ktorí oznámili naklonovanie vôbec prvého ľudského embrya vo februári 2004.
Cieľom tímu Alison Murdochovej a Miodraga Stojkovica nie je tvorba nových ľudí. Chcú nájsť zbraň proti doteraz neliečiteľným chorobám, ako je Alzheimerova či Parkinsonova, pri ktorých odumierajú mozgové bunky. Tie by vedci mohli v budúcnosti nahradiť kmeňovými, teda ešte nevyvinutými bunkami, ktoré vyrástli v ženskom vajíčku z genetickej informácie samotného pacienta.
Znamenalo by to prelom v doterajšej medicíne, lebo imunitný systém vlastné bunky neodmietne. Podľa Murdochovej si však počkáme ešte niekoľko rokov, kým sa embryonálne kmeňové bunky začnú naozaj používať na liečbu.
Odporcovia klonovania považujú celý postup za neetický, lebo podľa nich treba najskôr zničiť nový život vo vytvárajúcom sa embryu.
Autor: ač