Štúdia je prvým pokusom organizácie zmerať, do akej miery ženy v 58 krajinách dosahujú rovnosť s mužmi v piatich oblastiach.
Sú nimi: ekonomická účasť (rovnaká odmena za rovnakú prácu), ekonomická príležitosť (prístup na trh práce, ktorý nie je vyhradený málo platenej, nekvalifikovanej práci), zastúpenie žien v rozhodovacích štruktúrach, prístup k vzdelaniu a prístup k reprodukčnej zdravotnej starostlivosti. (joč)
Ekonomická účasť - rovnosť v platoch
Slovensko obsadilo z krajín Visegrádu najlepšie 14. miesto, Česko 24., Poľsko 25., Maďarsko 30. Medzi krajinami, kde sú najväčšie rozdiely v príjmoch mužov a žien, sa ocitlo okrem Thajska či Zimbabwe aj Rusko.
Príležitosti na trhu práce
Slovensko obsadilo z krajín Visegrádu najhoršie 33. miesto, Maďarsko je na 3. mieste, Česko na 4., Poľsko na 19. mieste.
Najľahšie sa ženy zamestnajú v Dánsku a Nórsku. K najhorším krajinám patria Turecko a Južná Afrika.
Zastúpenie v rozhodovacích štruktúrach
Slovensko je na 29. mieste, Česko na 43. Najlepšie dopadli Nový Zéland, Island a Nórsko. Najhoršie Jordánsko, Brazília a Kórea.
Prístup k vzdelaniu
Slovensko je na 23. mieste, Česko na 25. Najlepšie dopadlo Švédsko, Uruguaj a Argentína. Najhoršie Pakistan, India a Egypt.
Reprodukčná zdravotná starostlivosť
Slovensko je na 35. mieste, Česko na 23. Najlepšie dopadlo Švédsko, Dánsko a Japonsko. Najhoršie Venezuela, Rusko a Uruguaj.
Rebríček rodovej rovnosti
1. Švédsko
2. Nórsko
3. Island
4. Dánsko
5. Fínsko
19. Poľsko
21. Slovensko
24. Maďarsko
25. Česko
54. Kórea
55. Jordánsko
56. Pakistan
57. Turecko
58. Egypt
Zdroj: Womens Empowerment: Measuring the Global Gender Gap. World Economic Forum, 2005.