SIS v správe tvrdí, že v oblasti ochrany utajovaných skutočností sa do funkcií minulý rok dostávali ľudia, ktorí nemali bezpečnostnú previerku požadovaného stupňa, ani ju nemohli získať. Preto sa podľa nej účelovo znižoval stupeň utajenia potrebný na danú funkciu.
Mediálne známym prípadom je, že minister zahraničia Eduard Kukan vydal zoznam krajín, kde veľvyslanci nemusia mať previerku Národného bezpečnostného úradu, ale len od bezpečnostného odboru ministerstva. Tak sa napríklad stalo, že veľvyslancom v Bosne a Hercegovine sa stal Miroslav Mojžita, ktorý bol majorom rozviedky komunistickej tajnej polície ŠtB. Dušan Podhorský bol zas schválený za veľvyslanca v Kazachstane a Kirgizsku, hoci nemá previerku NBÚ a podľa zväzkov ŠtB bol jej agentom. Keď sa oňho začali zaujímať médiá, ministerstvo jeho výjazd pozastavilo.
"O zistených nedostatkoch SIS informovala kľúčových príjemcov (ministerstvo - pozn. red.) a v prípadoch, ktoré mali medzinárodný rozmer, upozornila aj orgány Európskej únie," píše SIS. Podobné prípady sa podľa nej stali na viacerých ministerstvách a ďalších štátnych inštitúciách.
(rk)