BRATISLAVA - Páska s menami politikov, ktorí vkladali peniaze do nebankových subjektov, a krátko pred ich krachom ich vybrali, pravdepodobne existuje. V parlamente o nej hovoril predseda HZDS Vladimír Mečiar, podľa ktorého ju nahral konateľ jednej z týchto spoločností Vladimír Fruni, aby sa poistil. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe.
Mečiar tvrdí, že je ochotný dať nahrávku parlamentu, ale pre mená na nej to považuje za nepriechodné. "Kazeta je uložená na piatich miestach a v jednom prípade ide o štátnu inštitúciu," povedal.
Spýtali sme sa Generálnej prokuratúry, či o takejto kazete vie. "Áno," odpovedala jej hovorkyňa Svetlana Husárová. Prokuratúra si však Mečiara nepredvolá a "nič bližšie nebudeme komentovať".
Podľa našich zistení prokuratúra Mečiarove poznatky nepotrebuje, lebo kazetu má. Patrí medzi dôkazné materiály v kauze vyšetrovania firiem Horizont Slovakia a B.M.G. Invest.
Vyšetrovanie prípadu bolo ukončené na jar. Spis bol odovzdaný Úradu špeciálnej prokuratúry, teraz ho študuje prokurátor. Obe firmy spolu vyzbierali vyše 60 miliárd korún a 170-tisíc klientom nevrátili ich vklady. Konatelia spoločností sú stíhaní za podvod. Dôverčivých ľudí nalákali na sľuby až 30-percentných úrokov za ich vklady.
V stredu poslanci posunuli do druhého čítania zákon, ktorý by mal poškodených odškodniť. Návrh vyplatiť 3,6 miliardy korún však uspel len vďaka omylu poslanca ANO Petra Biroša. Predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner potvrdil, že v druhom čítaní jeho poslanci zákon nepodporia.
S veľkou pravdepodobnosťou teda zákon nebude schválený. Ak by sa tak predsa len stalo, musí ho ešte podpísať prezident Ivan Gašparovič. Ten sa včera prostredníctvom svojho hovorcu Marka Trubača odkázal, že "sa vyjadrí, až keď rozhodne parlament".
Odškodnenie podporuje HZDS, Smer a KSS. Obviňujú vládu, že proti Horizontu a B.M.G. nezasiahla včas a nezabránila im v nečestnej činnosti. Koalícia to odmieta. "Je chrapúnstvo schváliť takýto zákona, voči tým slušným občanom, ktorí nenaleteli na takéto pasce, lebo vedia, že peniaze sa netlačia v tlačiarni," povedal poslanec SDKÚ Roman Vavrík. (rp)
Tkáč: Veci s kazetou sú seriálom argentínskeho typu
Poslanci parlamentu väčšinou berú s rezervou tvrdenia predsedu HZDS Vladimíra Mečiara o tom, že má k dispozícii kazetu s citlivými údajmi o politikoch. "Keby také kazety mal, tak podľa mňa už mal dvetisíc príležitostí použiť ich a určite by to veľmi rád urobil, keby ich mal," vyhlásil Robert Kaliňák zo Smeru.
Mečiara vyzval, aby podal trestné oznámenie, nech ho vyšetrí prokuratúra a polícia. Vyhlasuje totiž, že má informácie o politikoch, ktorí mali svoje peniaze v nebankových subjektoch a tesne pred ich krachom si ich vybrali. Také niečo je podľa Kaliňáka trestný čin.
Dlhoročný Mečiarov spolupútnik Vojtech Tkáč označil vyjadrenia svojho bývalého spojenca za ďalšiu časť "seriálu argentínskeho typu". Aj predseda poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner pripomenul, že "kedysi to boli zoznamy na stoloch, teraz je to kazeta". Mal na mysli rok 1990 a obdobie, keď bol Mečiar ministrom vnútra. Vtedy tvrdil, že na svojom stole našiel zväzky ŠtB o troch vysokých ústavných činiteľoch.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH aj jeho podpredseda Béla Bugár z SMK sa prihovárajú za to, aby Mečiar zoznam zverejnil, "lebo tu kolujú rôzne reči, kto z najvyšších činiteľov sa na tomto mohol nabaliť," vraví Bugár. Pripravený hlasovať za takýto postup je aj Roman Vavrík z SDKÚ. (rp)