WASHINGTON - Zemetrasenie koncom decembra pri pobreží Indonézie, ktoré bolo najsilnejšie za viac než 40 rokov a vyvolalo ničivú vlnu tsunami, otriaslo povrchom všade na planéte a Zem sa chvela ešte týždne po katastrofe. Vyplýva to zo štúdií, ktoré dnes zverejňuje odborná revue Science.
Zemetrasenie bolo dôsledkom najdlhšieho narušenia geologického zlomu, aké bolo kedy namerané - 1160 až 1250 kilometrov - a ktoré trvalo rekordných desať minút. Bežné zemetrasenie trvá asi 30 sekúnd.
Decembrová katastrofa bola prvým zemetrasením takých rozmerov, ktoré sledovali digitálne seizmologické prístroje rozmiestnené po celom svete.
"Je to skutočne obrat. Toľko údajov sme o žiadnom veľkom zemetrasení nemali, pretože pred 40 rokmi sme nemali také prístroje," povedal profesor z kalifornskej univerzity v Santa Cruz Thorne Lay.
Otrasy a nasledujúce tsunami usmrtili v 11 krajinách vyše 176-tisíc ľudí, nezvestných je stále asi 50 000 a státisíce zostali bez strechy nad hlavou.
"Žiadne miesto na Zemi nezostalo nedotknuté," napísal Roger Bilham z Coloradskej univerzity. Všade na svete sa zem pohla až o jeden centimeter, i keď väčšinou šlo o príliš malý pohyb, než aby ho ľudia zacítili.
A otrasy "uštedrili našej planéte úder", ktorý bol viditeľný aj po týždni, všimli si vedci vedení Jeffreym Parkom z Yaleovej univerzity. Jeho kolektív zrátal, že Zem sa chvela ako zvon asi 17 minút. Tento jav bol merateľný ešte niekoľko týždňov po zemetrasení.
Zemetrasenie 26. decembra pri Sumatre malo silu 9,1 až 9,3 stupňa magnitúda. (čtk)