V tomto domčeku na predmestí Havany by sa dnes malo uskutočniť najvýznamnejšie stretnutie kubánskych disidentov. Akciu zorganizovala disidentka a ekonómka Martha Beatriz Roqueová, ktorá očakáva asi 500 domácich a zahraničných hostí. FOTO - REUTERS |
Kubánsky režim zasiahol: v stredu nevpustil do krajiny dvoch poľských europoslancov, ktorí mali pozvánku na dnešné stretnutie kubánskych disidentov. Fidel Castro sa tak snaží zastrašiť všetkých, ktorí sa chystajú do Havany, aby podporili jeho oponentov.
Také masové stretnutie opozície ešte ostrov nezažil. Zhromaždenie na podporu kubánskej občianskej spoločnosti (APSC) združuje 360 väčšinou malých disidentských skupín a prvýkrát by sa dokázalo takto spoločne prezentovať. Hovoriť by mali o tom, čo čaká Kubu po páde Castrovho režimu.
Akciu zorganizovala disidentka a ekonómka Martha Beatriz Roqueová, ktorá strávila vo väzení štyri z posledných ôsmich rokov. Bola jedinou ženou medzi 75 disidentami, ktorých zatkli v roku 2003 a odsúdili na mimoriadne vysoké tresty. Minulý rok 14 z nich prepustil.
"Je to prvýkrát, čo sme sa dostali tak ďaleko," povedala pre agentúru Reuters 59-ročná Roqueová. Predchádzajúci pokus opozície vo februári 1996 nevyšiel. Polícia krátko predtým lídrov opozície zatkla.
Pred dnešným stretnutím zatiaľ režim mlčal. Budúci mesiac by mala Európska únia rozhodnúť, či definitívne zruší sankcie, ktoré na pol roka pozastavila alebo ich na Kubu opäť uvalí. Castro tak zrejme nechce otvorene proti disidentom zasiahnuť, snaží sa ich aspoň zastrašiť. Roqueová tvrdí, že niekoľkých zadržali a vypočúvali. Inak sa nič nedialo. Až dva dni pred schôdzkou.
Imigrační úradníci odmietli v stredu do krajiny vpustiť Boguslawa Sonika a Jaceka Protasiewicza. "Aj keď sme ukázali diplomatické pasy, odmietli nás pustiť," povedal Sonik po návrate do Varšavy.
Poľskí europoslanci patria k desiatkam zahraničných hostí, ktorí dostali pozvánky. Podľa agentúry Reuters by mal prísť aj Karel Schwarzenberg, český senátor a bývalý šéf prezidentskej kancelárie Václava Havla.
Európska únia zatiaľ nereagovala, sankcie však v januári zrušila s tým, že najbližších šesť mesiacov chce viesť dialóg tak s vládou, ako aj s demokratickou opozíciou. Tomu však teraz Castro zabránil.
Podľa hovorcu slovenského ministerstva zahraničných vecí by to mohlo postoj únie ovplyvniť. "Nie je to ojedinelá akcia. Kubánci odmietli dať vstupné víza aj predstaviteľom iných štátov. Únia to nepochybne zoberie do úvahy," povedal Juraj Tomaga.
Otázne je, či sa stretnutie disentu nakoniec uskutoční. Mnoho pozorovateľov sa obáva, či to nie je pasca. "Na stretnutí sa nezúčastnia zástupcovia mnohých významných disidentských skupín. Obávajú sa neskorších bezhlavých represálií, ktoré podujatie môže vyvolať," hovorí Eliška Sláviková zo spoločnosti Človek v ohrození a pripomína, že na stretnutie nepríde ani najznámejší disident Oswaldo Payá, autor úspešného projektu Varela za demokratické zmeny na Kube.