érova manželka. Podľa zápisníc Orbán v čase, keď bol na čele vlády, dochádzal na schôdze, ktoré sa občas konali dokonca v jeho rezidencii, a s ostatnými preberal, ako rozmnožiť ich majetok.
Orbán radil, ako získavať štátne dotácie a ako privatizovať cennejšie časti Tokaj KereskedŚház Rt., najvýznamnejšej vinárskej firmy. Táto štátna firma je pritom v Maďarsku považovaná za rodinné striebro a práve Orbánov Fidesz súčasnú vládu obviňuje, že ju chce predať.
Podľa zápisníc expremiér varoval pred tým, aby spoločnosť nekupovala časti firmy priamo, ale iba cez prostredníkov. Inak by sa to vraj skončilo škandálom.
Spoločnosť podľa neho mohla žiadať aj o poľnohospodárske dotácie, mala si však dať pozor, aby nedostala najviac zo žiadateľov. "Vyplýva z toho, že si premiér myslí, že má vplyv na to, kto aké štátne dotácie získa," tvrdí politológ Zoltán Lakner.
Orbán sa ku škandálu dlho odmietal vyjadriť a čakal až vyšumí. Ani časopis nežaloval priamo on, žalobu podala spoločnosť. Tvrdila, že sa žiadne riadne schôdze podielnikov nekonali, preto sa na ich premiér nemohol zúčastňovať. Súd však považoval za dokázané, že sa stretnutia konali a z hľadiska podstaty tvrdení v týždenníku ÉS nie je podstatné, ako ich nazývame. Noviny sa preto ospravedlňovať nemusia. Obsah článkov podľa sudcu zatiaľ nikto nespochybnil.
Po právnej stránke dokonale ošetrené plány spoločnosti stroskotali na búrlivom rozvode jedného z podielnikov. Časopis dostal zápisnice od jeho exmanželky Aranky Mayerovej. Tá navyše pred súdom osobne dosvedčila ich pravosť. Svedčila, že sa členské schôdze konali a že sa na nich Orbán opakovane zúčastnil. "Manžel mi poslal esemesku, že príde neskôr, lebo ide na členskú schôdzu s Viktorom," popisovala. Zápisnice okopírovala z počítača exmanžela, keď sa pred rozvodom obávala, že ju chce pripraviť o podiel na majetku.
Podľa sudcu síce svedkyňa nie je úplne nezaujatá, jej výpoveď však v priebehu procesu nikto vážne nespochybnil.
Fidesz pritom už raz práve proti časopisu ÉS s podobnou fintou uspel. V roku 1999 týždenník opísal, ako sa verejné peniaze prostredníctvom straníckych firiem prelievali do rúk politikov Fideszu. Strana na súde napadla iba používanie pojmu "podniky Fideszu". Súd jej dal za pravdu, že nič také právo nepozná. Fidesz rozsudok prezentoval ako celkové popretie tvrdení článku.
PETER MORVAY