Manipulujú sa aj verejné súťaže, na čom sa podieľa manažment štátnych podnikov. Podobné zistenia priniesla SIS aj minulý rok, bez bližších podrobností.
Riaditeľ SIS Ladislav Pittner na neverejnom rokovaní parlamentu povedal, že "niektorí z dodávateľov predražených prác a tovarov boli prepojení na organizovaný zločin". Štát prichádza o peniaze aj pri predaji úmyselne podhodnoteného majetku.
Zo správy SIS nevyplýva, či sú podané trestné oznámenia. Jej hovorca Vladimír Šimko povedal, že zákon im neumožňuje "žiadať vysvetlenia, ako naše upozornenia dopadli", ale niektorí ministri to tajnej službe hovoria sami od seba.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že v správe SIS nie je nič, o čom by už samo ministerstvo neinformovalo, zvyšok sú len spravodajské poznatky, ktoré sa nedajú použiť ako dôkazy.
SIS píše, že existujú snahy získať vplyv na prerozdeľovanie peňazí z fondov Európskej únie, Svetovej banky a ďalších zdrojov určených na riešenie rómskej otázky.
Minulý rok sa dozvedela o korupcii v polícii, "bola zistená korupcia sudcov, ktorí za úplatok mali rozhodnúť v prospech obvineného". Niektorí sudcovia zas spolupracujú s tými, ktorých už minister spravodlivosti Daniel Lipšic nazval konkurznou mafiou.
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko hovorí, že správa SIS len potvrdzuje výsledky prieskumov verejnej mienky z oblasti korupcie. Štát podľa nej vytvoril úrady na obranu proti korupcii, ale bez účinku. Vlani sa vymenili šéfovia Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu "a bez mihnutia oka tam boli dosadení politickí nominanti, čo je veľkým sklamaním", povedala. Boj s korupciou a klientelizmom tak stále majú v rukách aj ľudia z prostredia, ktoré sa jej podľa správy SIS dopúšťa.