Vo väčších mestách sa míňajú pozemky a ich ceny rastú, no v okolí miest stále viac dedín mení územné plány a povoľuje stavby, vďaka čomu tam ceny stagnujú. Realitní makléri napriek tomu hovoria, že investície do pozemkov sú najstabilnejšie a nazývajú ich behom na dlhé trate. Pri pozemkoch sa cena zväčša nehýbe tak dramaticky ako pri iných nehnuteľnostiach.
Podpredseda Národnej asociácie realitných kancelárií a šéf Bratislavskej realitnej kancelárie Zeno Kezman hovorí, že rast cien pozemkov v mestách je priamo úmerný znižovaniu ponuky.
V súčasnosti je na Slovensku najvyššia cena za štvorcový meter pri Bratislavskom hrade v lokalite Zámocké schody, kde je ponuka na predaj pozemku za
42 000 korún za štvorcový meter. Podľa Kezmana v niektorých lukratívnych lokalitách pozemky vôbec nie sú a keď sa aj objavia, majiteľ sa ho pokúša predať za čo najvyššiu cenu. "Druhá vec je, či niekto bude ochotný takú sumu zaplatiť."
Čo zvyšuje ceny pozemkov
- inžinierske siete (elektrina, plyn, voda, cesta),
- okolie, dobrá lokalita a jej povesť, prítomnosť známych ľudí,
- ticho, ale pozemok by nemal byť veľmi ďaleko od hlavnej cesty, dôležitý je dobrý prístup,
- škola, zdravotnícke zariadenie, obchod, športové, vychádzkové možnosti,
- tvar pozemku, svahovosť, slnečnosť,
Čo znižuje ceny pozemkov
- hluk, bezprostredná blízkosť veľmi frekventovaných ciest, letísk,
- nezavedená elektrina, voda, plyn,
- zlý prístup na pozemok,
- nepekné okolie,
- problémy s dopravou, školou, zdravotníctvom, obchodmi,
- susediace továrne, sklady, hlučná výroba, prejazd nákladných áut. (rf, wm)
Na čo si dať pozor
Pri kúpe pozemku je dôležité skontrolovať, či sa na pozemok nevzťahujú vecné bremená, či nie je založený ako protihodnota pre nejakú banku, alebo iného veriteľa. Treba si tiež zistiť, či obec vôbec plánuje povoliť výstavbu v lokalite, v ktorej pozemok je. Prípadne v akom čase. Ideálne je využiť služby renomovaných realitných kancelárií. (rf)
Dediny v okolí miest lákajú nových obyvateľov
Dediny v okolí väčších miest sa rozrastajú - vychádzajú v ústrety ľuďom z miest, ktorí majú záujem žiť v dome. Obce menia územné plány, povoľujú stavby.
Najväčší nápor novousadlíkov zažívajú dediny v okolí Bratislavy. Prednosta obecného úradu v Ivanke pri Dunaji Štefan Horovský hovorí, že u nich začali ľudia stavať v malom, no keď sa rozšírilo, že v Ivanke sú ďalšie voľné pozemky, nastal stavebný boom a vznikli nové ulice. "Keď vyrástli nové ulice s vilami, záujem o výstavbu ešte stúpol a jeden čas išla hore cena pozemkov zhruba o 500 korún za meter ročne."
Podobný nápor zažíva susedná dedina Zálesie, kde rozparcelovali aj nevyužívané futbalové ihrisko. Pred dvoma rokmi bolo posledné číslo domu v Zálesí 204, teraz 404. Nové ulice vyrástli v Limbachu, Bernolákove, v súčasnosti predávajú za prijateľné podmienky pozemky v lokalite Dobrá Voda pri Chorvátskom Grobe. Aj s inžinierskymi sieťami, postavenými cestami a osvetlením za 2500 až 2900 korún za štvorcový meter. Podľa plánov by sa mohol Chorvátsky Grob rozrásť z 1500 na 8000 obyvateľov.
Podpredseda Národnej asociácie realitných kancelárií Zeno Kezman hovorí, že po pozemkoch v okolí miest bol veľmi veľký dopyt, ale v súčasnosti ustáva, stabilizovaná je aj cena. "Cena za pozemky v okolí miest, napríklad Bratislavy, nemôže rásť tak rýchlo ako v centre Bratislavy. Ľudia sa totiž rozhodujú aj podľa dopravnej infraštruktúry. Doteraz bol záujem o tieto pozemky preto, že sa dali získať relatívne lacnejšie ako v meste."
Dediny svoje pozemky predávajú aj firmám. Jozef Markulják z firmy Domex, ktorá stavia v lokalite Dobrá Voda pri Chorvátskom Grobe, hovorí, že zastupiteľstvo dediny najskôr schválilo nový územný plán, firmy vypracovali štúdie, žiadali o vyňatie z pôdohospodárskeho pôdneho fondu, vypracovali projekty, postavili infraštruktúru vrátane ciest a verejného osvetlenia. "Dedina väčšinou nepomôže, lebo nemá peniaze, ale z fondu rozvoja bývania môže požiadať o dotovanie napríklad výstavby vodovodu, kanalizácie. Plyn, elektrinu, verejné osvetlenie, cesty, musí zabezpečiť a zaplatiť firma, ktorá stavia," hovorí Markulják. Jeho firma začala pozemky v Dobrej Vode predávať, keď bola infraštruktúra jasná a domy začali stavať, keď bola hotová.
Podobné je to aj pri iných väčších mestách. V Trenčíne sa pozemky predávajú najmä v okrajových častiach, ktoré boli kedysi samostatnými obcami. Ani tam však pozemkov nie je dostatok. Realitné kancelárie preto ponúkajú stále viac pozemkov v okolitých obciach, kde často vznikajú nové obytné štvrte. Desiatky nových rodinných domov v posledných rokoch postavili v Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankovciach či Soblahove.
Autor: rf, wm, mp