Antonio Villaraigosa sa teší z víťazstva. FOTO TASR/AP |
Mesto Los Angeles si včera zvolilo nového starostu. Prekvapivo sa ním stal Antonio Villaraigosa, syn mexických prisťahovalcov. Prekvapivo z dvoch dôvodov: v Los Angeles už 32 rokov neprehral úradujúci starosta a v modernej histórii mesta je to vôbec prvý hispánsky starosta. A to aj napriek tomu, že v LA sú hispánci už niekoľko rokov najpočetnejšou skupinou obyvateľov.
Los Angeles malo naposledy hispánskeho starostu v roku 1872. Mesto vtedy vlastne len vznikalo a nemalo pre Spojené štáty ani zďaleka takú dôležitosť ako dnes, keď je to jedno z najdôležitejších miest Ameriky. Je centrom svetového filmového priemyslu a toľko hviezd na štvorcový meter nežije nikde inde.
Je však aj vstupnou bránou do Ameriky. Státisíce mexických prisťahovalcov, ktorí ilegálne prekročia hranicu, sa hrnú práve do Los Angeles. Je to prvá zastávka. Vždy je tu niekto, kto pomôže na ťažkom začiatku. Po pár týždňoch v LA sa zväčša posúvajú ďalej na sever.
V Los Angeles žije 48 percent hispáncov, 31 percent majú bieli Američania, 11 Aziati a 10 percent černosi. Hispánci však nevedeli svoju prevahu využiť. Neboli dostatočne politicky aktívni.
Zmenil to Villaraigosa a to aj vďaka súperovi Jamesovi Hahnovi. Ten mal za posledné roky v úrade starostu viacero korupčných škandálov.
Villaraigosa aj Hahn kandidovali za demokratov. Republikán by v meste nemal šancu, a to napriek tomu, že guvernérom štátu Kalifornia je republikán Arnold Schwarzenegger.
Villaraigosa nezískal len hlasy hispáncov. Mnohých oslovil jeho životný príbeh a nádej, že prinesie zmenu. Narodil sa v chudobnej - východnej časti mesta. Odišiel zo strednej školy a nechýbalo veľa a mohol skončiť zle. Školu však dokončil a vyštudoval aj právo. Začal sa angažovať v odboroch, bojoval za ľudské práva a posledné roky bol v mestskom zastupiteľstve. Pred štyrmi rokmi v boji o starostu ešte s Hahnom, ktorý pochádza z vplyvnej politickej dynastie, prehral.
Podľa analytikov je to začiatok veľkého nástupu. Villaraigosa sa razom zaradil do veľkej trojky hispánskych politikov v Demokratickej strane. Je v rovnakej kategórii ako senátor Ken Salazar a guvernér Nového Mexika Bill Richardson. "Je z neho niečo ako hispánsky premiér juhozápadu," povedal denníku Los Angeles Times profesor hispánskych štúdií David Diaz.
Mnohí mu už predpovedajú veľkú budúcnosť v celoamerickej politike. A spolu s ním aj ďalším hispánskym politikom, ktorí prídu po ňom.
MATÚŠ KOSTOLNÝ