Predkladateľ zákona, poslanec KDH Pavol Minárik je "veľmi sklamaný", pretože "nie je možné nechať takúto nemravnú amnestiu, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou amnestovala nositeľov štátnej moci".
Na posunutie zákona do druhého čítania stačila jednoduchá väčšina. Zo 132 poslancov bolo za 65 poslancov, chýbali dva hlasy. Polovica klubu ANO však bola neprítomná. Za hlasovali iba poslanci KDH, SDKÚ, SMK, časť poslancov ANO a poslanci Martinákovej Slobodného fóra.
Pavol Minárik povedal, že poslanci ANO boli v sále, len nechceli hlasovať. Nechcel síce povedať, či to súvisí s napätými vzťahmi medzi KDH a ANO, ale dodal, že "snáď by ste mi neuverili, že som prekvapený týmto hlasovaním".
Poslanec ANO Jozef Heriban chápal postoj niektorých poslancov ANO, ktorí možno cítia, že "nie je jednoduché zrušiť amnestie".
Očakávalo sa, že Smer Roberta Fica by mohol zrušenie amnestií podporiť, no nestalo sa. Poslanci Smeru sa zdržali hlasovania alebo boli proti. Ako jediný bol za Bohumil Hanzel, Fico bol neprítomný.
Mečiar v rozprave varoval strany, že pre HZDS bude ich hlasovanie "jazýček predpokladu partnerstva". Predsedovi KDH Hrušovskému odkázal, že prijíma jeho niekdajšiu výzvu, že s HZDS nebudú mať žiadne rokovania ani koalície. "Nemáte zmysel a cit pre spravodlivosť, česť a právo. Keď sa obnoví, príďte! Takisto nebudeme uzatvárať dohody so stranami, ktoré s vami budú v koalícii, a to ani v Nitre." To znamená, že takzvaná nitrianska "slovenská koalícia" v župných voľbách je minulosťou.
Poslanec Smeru Boris Zala povedal, že sa v klube dohodli na voľnom hlasovaní. "Je to typická otázka, ktorá je na svedomí každého jednotlivca." Podľa Zalu z hľadiska ústavy sa síce nevykonal morálny čin, ale taký, ktorý zodpovedal jej vtedajšiemu zneniu. "Aj keď odsudzujem obsah, musím rešpektovať ústavu," povedal.
Keď pred časom premiér Mikuláš Dzurinda obvinil Smer, že mu podpredseda strany Pavol Paška ponúkal spoluprácu, spomenul tiež, že sa Paška zaujímal práve o zrušenie Mečiarových amnestií.
Mečiar v dlhom prejave označil návrh na zrušenie amnestií za zmätočný. Podľa neho v kauzách zavlečenie a zmarené referendum nie možný spravodlivý proces. Mečiar vylúčil účasť Lexovej SIS na únose. Podľa neho ide o snahu KDH držať tému ďalej na predvolebné obdobie.
"Vykopali ste znovu veľkú brázdu a postavili Čínsky múr medzi nás," hovoril Mečiar kresťanským demokratom. Chyby sa podľa neho urobili, "ale nie tieto".
Poslanec KDH František Mikloško k tvrdeniu, že KDH "je v tom až po uši" Mečiarovi povedal: "Pán poslanec Mečiar, mám len jednu otázku. Keď sme v tom po uši, čo vám bráni, aby ste hlasovali za zrušenie amnestií a dostali nás do toho po uši?"
Mikloško povedal, že po páde komunizmu sa urobila hrubá čiara, ale druhýkrát by sa už nemala robiť, keď vláda zneužívala tajné služby. "Slovensko si musí svoj problém samo vyriešiť, lebo sa nepohne dopredu," hovoril Mikloško. Zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny označil za teroristický čin.
Poslanci iných strán sa do rozpravy zapájali len sporadicky. Hlavný súboj sa odohrával medzi HZDS a KDH.
Exprezident Michal Kováč včera SME povedal, že chce poslancom vysvetliť, ako celá kauza vznikla, pretože viacerí, ktorí dnes sedia v parlamente, nepoznajú mnohé súvislosti.
Podľa Kováča si Mečiar v roku 1994 zaumienil, že naučí opozíciu poriadku a že prezident musí byť odstavený. "Keď to nedocielili tým, že mi ponúkali privatizáciu, tak sa siahlo na to najkrutejšie," podotkol. Nech už by bol podľa Kováča jeho syn akokoľvek zapletený v kauze Technopol, "čo má on spoločné s tým, že ja som spôsobil Mečiarovo odvolanie" z postu premiéra.
Amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara doteraz bránia potrestaniu vinníkov únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. a zmareného referenda o vstupe Slovenska do NATO z mája 1997. KDH sa niekoľkokrát pokúsilo o ich zrušenie aj v minulom volebnom období, vtedy tomu bránila SDĽ.
Autor: sp, rp