obetí.
Nigara Chidojatovová, líderka opozičnej Strany slobodných roľníkov, vyhlásila, že vládni vojaci zabili 745 ľudí. Strana k číslu dospela po rozhovoroch s príbuznými obetí. Rátanie stále pokračuje.
Podľa autoritárskeho uzbeckého prezidenta Islama Karimova armáda v piatok potlačila povstanie islamských militantov. Generálny prokurátor Uzbekistanu Rašid Kadyrov včera uviedol, že pri tom prišlo o život 169 ľudí, ktorí boli podľa neho všetci povstalci.
Americká ministerka zahraničia v pondelok večer vyzvala Karimova na politické reformy. Hovorca ministerstva Richard Boucher streľbu do neozbrojených civilistov odsúdil a vyjadril "hlboké znepokojenie".
Prezident Karimov umožnil Spojeným štátom využívať letiská v krajine na operácie v Afganistane. Pred americkou ambasádou v Taškente včera demonštrovala malá skupina opozičných politikov. "Chceme, aby USA vnímali Uzbekistan nielen ako veľkú vojenskú základňu na vojnu proti teroriznu, ale aj ako krajinu, kde ľudia požadujú slobodu a ľudské práva," povedal Achtam Šaimardanov z malej opozičnej strany.
Násilie v Uzbekistane odsúdila aj Európska komisia a britský minister zahraničia Jack Straw. Uzbecké úrady vyzval, aby umožnili do Andižanu vstúpiť Červenému krížu, zahraničným diplomatom a novinárom. Karimov tlaku podľahol a diplomatov aj novinárov do mesta pozval.
V Andižane včera pochovali ďalšie obete piatkového masakru. Bol medzi nimi aj 23-ročný Šerzat. "Môj malý Šerzat, umrel taký mladý, nebol ešte ani ženatý," plakala podľa agentúry AFP jeho staršia sestra Gultčefra. "Nikomu nič neurobil, tak prečo on? Je to naozajstná vojna," pridala sa mladíkova teta Nadyra.
Šerzatovo telo vyzdvihli ženy spomedzi ďalších zo školy číslo 15. Nadyra opisuje, ako im vojaci nechceli dovoliť vstúpiť do budovy, vyhrážali sa im, že ich zastrelia. Prejsť nemohli ani sanitky. "Bolo to strašné. Videli sme telá tehotných žien a starcov, šesťročných detí, ktoré šli pravdepodobne iba na nákup cez ulicu a trafili ich guľky," narieka Nadyra. (reuters, čtk, ma)