Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga povedal, že výjazd pozastavili, pretože Podhorský "bude potrebovať bezpečnostnú previerku NBÚ".
Podhorský je stále predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Jeho spis, aj na základe ktorého mu Národný bezpečnostný úrad buď udelí, alebo neudelí previerku, je takmer celý skartovaný. Podľa záznamov sa tak stalo v decembri 1989 - v čase, keď ŠtB údajne zničila väčšinu svojich kľúčových dokumentov.
Podhorský sa podľa spisu stal agentom v septembri 1989. V správe o získaní na spoluprácu major Zdenko Bošanský napísal, že sa tak stalo v reštaurácii učňovského strediska v Bratislave na Kramároch. "Súhlas so spoluprácou potvrdil podpísaním vyhlásenia o spolupráci, pričom si zvolil krycie meno Strmý."
Vyhlásenie o spolupráci v zväzku nie je. Podhorský na tejto schôdzke údajne podal informácie o pracovníkovi Slovenského hydrometeorologického ústavu, kde bol námestníkom, ktorý "je nepriateľsky zameraný voči nášmu zriadeniu". Pracovník v rozhlase vraj "ironicky predniesol predpoveď počasia v dňoch 21. 8. a 29. 8. 1989". Prvý dátum bol výročím okupácie vojskami Varšavskej zmluvy, druhý výročím SNP.
Ako prvú úlohu dostal Podhorský opísať svoje styky s vízovými cudzincami a dodať charakteristiky osôb. ŠtB mu verila, že služobné cesty nezneužije. V spise je ešte finančná doložka, že eštebáci na siedmich schôdzkach s Podhorským v roku 1989 minuli 231 korún. Posledné dve schôdzky boli 8. novembra a 28. decembra 1989.
Členom komunistickej strany bol Podhorský od roku 1961, mal v nej viaceré funkcie. V minulosti pre SME povedal, že ŠtB nič nepodpísal a hoci za ním eštebáci chodili na pracovisko, nikdy na ich žiadosť nikoho nevyhodil. Zamestnával vraj aj členov tajnej cirkvi.
Podhorského bývalý podriadený z hydrometeorologického ústavu Eugen Lexmann hovorí, že jediným členom tajnej cirkvi bol zrejme on. "Keď tvrdil, že miništroval do osemnástich rokov, tak asi veľmi slabo, lebo mňa podozrieval, že som tajne vysvätený kňaz." (mož)