Jozef Banáš navrhol zmenu zákona kvôli svojmu údajne sfalšovanému podpisu. FOTO SME - PAVOL MAJER |
ť, či je pravý. Teraz ÚPN vydáva len kópie a kto chce, môže prísť skúmať originál do bádateľne ústavu.
Banáš novelu navrhuje kvôli sebe - v jeho spise, o ktorom tvrdí, že sú v ňom samé lži, je aj jeho podpis pod dokumentom, že zobral od eštebákov odmenu. Tvrdí, že podpis je falošný, ale v ústave súdneho inžinierstva mu povedali, že na to, aby mohli pravosť overiť, potrebujú originál.
"Nechcem, aby ste si mysleli, že tu s vami sedí udavač," vysvetľoval Banáš poslancom, prečo to všetko robí. Ak je podpis pravý, vraj sa vzdá mandátu, ak nie, očakáva, že odstúpi predseda Ústavu pamäti národa Ján Langoš. Langoš pritom s jeho spisom nemá nič spoločné, jeho ústav spis archivuje a zverejnil ho podľa zákona.
Banášovi oponoval predseda výboru pre ľudské práva László Nagy z SMK, ktorý s návrhom nesúhlasí. Vyzval poslancov, aby rokovanie o zákone prerušili, lebo je podľa neho v rozpore s viacerými zákonmi. "Je nepredstaviteľné, aby archívy zapožičiavali originálne dokumenty na žiadosť súkromných osôb, ktoré uzavreli dohodu so znalcom," povedal Nagy, pričom podľa neho nejde ani o žiadosť súdu. Potom poslanci rokovanie o tomto bode prerušili.
Banáš v bývalom režime ako pracovník tlačového strediska ministerstva zahraničia podľa spisu informoval aj o zahraničných novinároch, ktorí chodili na Slovensko. (mož)