Kráľovná prišla do Snemovne lordov v sprievode manžela, princa Filipa. Krátko po nej spoločne vkročili do hornej komory parlamentu premiér Tony Blair (vpravo) a šéf opozičných konzervatívcov Michael Howard. FOTO - ČTK/AP
Britská kráľovná Alžbeta II. včera v Snemovni lordov prečítala vládny program labouristickej vlády Tonyho Blaira na nasledujúcich 18 mesiacov. Program do novembra 2006 pozostáva zo 45 zákonov a zdôrazňuje rešpekt k voličom, čo vychádza zo skúsenosti labouristických kandidátov, ktorým ich voliči počas nedávno skončenej volebnej kampane pripomínali, že im u Blaira chýbal.
Pre premiéra, ktorý už minulý rok oznámil, že je v úrade naposledy, nebude ľahké program naplniť. V parlamente síce má solídnu väčšinu 67 poslancov, ale krídlo rebelov v Labouristickej strane je pripravené niektoré kľúčové zákony blokovať. Preto sa jeho vládny program dá hodnotiť ako odvážny.
Blaira si Briti nebudú pamätať podľa toho, aký bol na začiatku - teda mladý a sľubný - ale čo po ňom zostalo, keď na Downing street 10 končil. Chce preto dotiahnuť to, o čom hovorí od nástupu k moci v roku 1997. Kvalitné verejné služby, spravodlivú spoločnosť a bezpečnú krajinu. Táto téma sa objavila v posledných rokoch po teroristických útokoch a súvisí aj s tým, ako sa rozvinul vandalizmus v uliciach.
Zrejme najviac budeme počuť o zavedení identifikačných preukazov pre všetkých obyvateľov a veľa sa bude hovoriť aj o zákone o referende o európskej ústave.
Británia doteraz používala identifikačné preukazy len v období vojen. Vláda ich zavedenie už dlho pripravuje, ale medzi labouristickými poslancami je niekoľko desiatok takých, čo preukazy považujú za obmedzovanie občianskych slobôd. Jedným z argumentov za preukazy je boj proti terorizmu, čo tvrdia aj opoziční konzervatívci.
Do parlamentu sa vráti po voľbách z 5. mája viac života. Blairova prevaha sa scvrkla. Nasledujúcich 18 mesiacov môže byť pre premiéra posledných. Ak v parlamente nepresadí niektorý zo zákonov, z takéhoto úderu "do nosa" (prvý dostal od voličov za Irak) sa už ako premiér nemusí pozviechať.
Ak príde k referendu o európskej ústave, znamená to, že prišlo naozaj k najhoršiemu a Blair sa musí vydať do takmer určite prehratej vojny s euroskeptickými Britmi. Blair do posledného obdobia však ide naplno.
Z vládneho programu
Európska únia - vláda usporiada referendum o európskej ústave a podporí vstup Bulharska a Rumunska do EÚ.
Identifikačné preukazy - ich zavedenie. V Británii novinka, ktorá podľa odporcov porušuje ľudské práva.
Boj proti terorizmu - novelizácia zákona prijatého tento rok, kritici ho považujú za príliš drakonický.
Imigračný zákon - zdokonalenie, aby sa zabránilo zneužívaniu.
Školstvo - najvyššia priorita, tvrdí stále Blair. Zvyšovanie kvality výučby, rekonštrukcia škôl, spolupráca súkromného a štátneho sektora.
Verejný poriadok - sprísnenie zásahov proti výtržníctvu pod vplyvom alkoholu, zákaz predaja nožov neplnoletým.
FOTO