O kúpu digitálneho televízora alebo set top boxu sa tento rok budú zaujímať televízni diváci z Bratislavy, Banskej Bystrice, Zvolena, Košíc a Prešova, kde žije zhruba 850 obyvateľov Slovenska. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Televíziu bude možné pozerať aj bez platenia káblovky, treba si však kúpiť set top box za dva a pol tisíca korún. BRATISLAVA - Bratislavčania bývajúci v oblastiach bez káblovej televízie alebo satelitu od jesene nebudú odkázaní na nekvalitný príjem cez antény. V septembri by sa v Bratislave malo začať testovať verejné digitálne televízne a rozhlasové vysielanie. Dnes Rada pre vysielanie a retransmisiu vyhlási súťaž, z ktorej vyplynie, aké programy a rádiá budú v rámci testu dostupné.
Testuje sa už pol roka
Digitálne vysielanie sa na Slovensku od jesene 2004 skúša v dvoch lokalitách. Projekt odštartovala spoločnosť Telecom Corp., ktorá v Košiciach a Prešove vysiela štyri televízne programy.
Koncom decembra Slovak Telecom spustil svoj vysielač, ktorý pokrýva Zvolen a Banskú Bystricu. Okrem piatich televíznych programov v regióne vysiela aj sedem rozhlasových staníc. V týchto dvoch lokalitách môže verejne šírené programy pozerať každý, kto si kúpi, prípadne už má digitálny televízor alebo set top box. Bez tohto zariadenia bežný televízor nedokáže zachytiť a prečítať digitálny signál.
Počet staníc bude do budúcnosti rásť. Podľa odborníkov digitálne vysielanie prinesie popri podstatne kvalitnejšom obraze a zvuku tri- až osemkrát viac, teda zhruba tridsať voľne dostupných televíznych programov. Na ilustráciu, v súčasnosti možno na anténu chytiť štyri až jedenásť programov.
Osobitým prípadom je hlavné mesto, kde je pre to, že leží na hranici troch štátov, voľného miesta pre televízie najmenej a príjem najmenej kvalitný. Ďalším prínosom novej technológie sú interaktívne služby, ako napríklad on-line stávkovanie, posielanie SMS-iek, chat, alebo reklama, ktorá umožňuje, aby si klient stlačením tlačidla na diaľkovom ovládaní vybraný produkt ihneď kúpil.
Investícia sa oplatí
Podľa konateľa firmy Telecom Corp. Pavla Lulajku si už set top box, ktorý vyjde na 2500 až 3500 korún, kúpilo okolo 2,5 tisíca obyvateľov Prešova a Košíc. Záujemcov neodradili ani vysoké ceny zariadení. Niekoľkotisícová investícia sa im v priebehu roka, nanajvýš dvoch vráti, pretože môžu pozerať televízor bez toho, aby museli platiť za služby káblovému operátorovi.
Diváci, ktorí už investovali do set top boxov, sa podľa hovorcu Slovak Telecomu Radoslava Bielku nemusia o investície báť. S konateľom Telecom Corp. sa zhoduje, že skúšobná prevádzka by mala budúci rok plynule prejsť do ostrého vysielania.
Plynulý prechod nevylúčil ani hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. "Najprv sa musí uskutočniť medzinárodná konferencia, kde sa jednotlivé štáty dohodnú, na akých frekvenciách budú vysielať. Konferencia je plánovaná na polovicu budúceho roka," povedal Vavro. Podľa neho sa vysielanie potom začne šíriť aj do iných miest.
Po testoch budú tendre
Ostrej prevádzke bude podľa Vavra predchádzať výberové konanie, v ktorom sa bude súťažiť o licencie na ostré vysielanie. "Do tendra sa určite prihlásime," povedal Lulajka, podľa ktorého firma, podobne ako Slovak Telecom do testovania vložila niekoľko miliónov korún.
S plynulým prechodom na ostrú prevádzku sa počítalo aj v Česku, kde už testy technológie skončili. Podľa informácií z Českého Telecomu však ostrá prevádzka digitálneho vysielania, ktoré je dostupné v Prahe a Brne, zatiaľ uviazla na udelení licencií pre vysielateľov. (dc)
Prínosydomácnostiam:
- zvýšenie počtu programov na 20 až 40,
- zvýšenie kvality obrazu a zvuku,
- poskytovanie doplnkových interaktívnych služieb
televíziám:
- úsporu nákladov a šetrenie prenosovej kapacity
štátu:
- optimálne využitie frekvenčného spektra
Digitálne vysielanie na Slovenskufirma televízie rádiá
Bratislava
Slovak Telecom zatiaľ nie sú stanovené zatiaľ nie sú stanovené
B. Bystrica, Zvolen
Slovak Telecom Markíza, Joj, Jednotka, Dvojka, Fun Radio, SRo - Devín,
regionálna televízia AZTV Slovensko, Rádio FM, Regina,
Radio Twist, Radio Lumen
Košice, Prešov
Telecom Corp. Markíza, Joj, Jednotka, Dvojka -
Zdroj: Rada pre televízne vysielanie a retransmisiu, Telekomunikačný úrad SR