Nezabudnite na to, že učitelia vás majú k správnej odpovedi "priviesť", takže ak niečo nebudete vedieť, určite vám pomôžu. FOTO - ARCHÍV
V spolupráci s niekoľkými učiteľmi stredných škôl sme pre vás pripravili päť pravidiel, ako čo najlepšie zvládnuť maturitnú skúšku.
Pravidlo prvé - rozdeľte si čas
Ak maturujete na úrovni A, dostanete v zadaní tri úlohy, na prípravu ktorých budete mať spravidla 20 minút. Na jednu máte teda 6,5 minúty. Prvá úloha však bude ľahšia, preto bude stačiť, ak na ňu venujete 3 - 5 minút, a zvyšný čas venujete ťažším úloham.
Ak maturujete na úrovni B, dostanete dve úlohy. Pripraviť si odpoveď na ne budete musieť v priebehu 15 minút. Opäť platí, že prvá je ľahšia, tak jej venujte menej času ako druhej - asi 5 minút.
Pravidlo druhé - nepanikárte
Ak si vytiahnete otázku a bude sa vám zdať, že neviete ani zaťať, nepanikárte! V maturitnej vyhláške sa píše, že skúšajúci majú žiakov "navádzať" na správne odpovede.
"Skúšajúci citlivo riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné a stimulačné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami žiaka, pričom ho vedie k tomu, aby svoje názory podopieral argumentmi," hovorí vyhláška.
Ak teda neviete presne, čo sa od vás v otázke chce, učiteľ vám môže nepriamo napovedať - určite vás nenechá v štichu.
Navyše, za každú úlohu dostanete jednu známku. Ak teda pri prvej zaváhate a dostanete za ňu 5, ale druhú zvládnete na 1, vaša výsledná známka bude priemerom oboch známok - teda tri.
Pravidlo tretie - pred skúškou si oddýchnite
Deň pred skúškou sa poriadne vyspite, určite sa neučte. To, čo ste sa nenaučili, už veľmi nedoženiete, skôr sa môže stať opak - na poslednú chvíľu "natlačené" učivo sa vám môže v hlave poriadne pomiešať.
Pravidlo štvrté - použite pomôcky
Na každý predmet máte vopred stanovené učebné pomôcky. Aj tie vám môžu byť nápovedou pri správnej odpovedi, nemusíte mať všetko v hlave. Zoznam povolených pomôcok prinášame na druhej strane prílohy.
Pravidlo piate - najprv ľahšie, potom ťažšie
Niektoré úlohy sa vám môžu zdať ľahšie, iné ťažké. Platí pravidlo, že najprv odpovedzte na otázky, na ktoré odpoveď viete, a potom sa vráťte k tým, pri ktorých váhate. Ak to urobíte naopak, môže sa vám stať, že stratíte čas riešením úlohy, na ktorú aj tak nenájdete odpoveď, a nepripravíte sa na otázku, ktorú viete. Pritom s ťažšou úlohou vám pri odpovedi môžu pomôcť v rámci dialógu členovia maturitnej komisie.