Moslimom v Afganistane, Pakistane a na palestínskych územiach ospravedlnenie od Newsweeku nestačí, chcú ho počuť aj od Busha. FOTO - REUTERS |
Amerika sa snaží zastaviť moslimskú zlosť. Už minulý týždeň celý moslimský svet uisťovala ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, že správy o hanobení Koránu americkými vyšetrovateľmi v Guantáname prešetria a vinníkov potrestajú. Teraz sa ospravedlnil autor správy: rešpektovaný týždenník Newsweek pripustil, že v texte urobil chyby.
Časopis pred dvoma týždňami v krátkom článku napísal, že americkí vyšetrovatelia v Guantáname spláchli Korán do toalety. Malo to byť súčasťou mučenia moslimských väzňov, ktorí sú podozriví z terorizmu.
V Afganistane článok vyhnal do ulíc tisícky ľudí. Demonštrácie sa rozrástli do celej krajiny a stali sa najväčším protiamerickým povstaním od pádu Talibanu. Niektorí upozorňovali, že podobne nahnevaní boli Afganci naposledy pri sovietskej okupácii. Islamskí duchovní sa vyhrážali svätou vojnou. Demonštrovali aj v Pakistane, Egypte, na palestínskych územiach.
Príbeh článku z Newsweeku odhalil hneď niekoľko vážnych problémov. Najvážnejším je, že Západ stále vôbec nerozumie moslimom. Vojaci, politici ani novinári nevedia odhadnúť, aká bude reakcia islamského sveta. Špeciálne v prípadoch, keď ide o islam. Newsweek teraz priznáva, že splachovanie Koránu nevie dokázať a urobil veľkú chybu, Západ však opäť nevie, či to bude stačiť.
Newsweek vysvetľuje, že médiá na základe výpovedí väzňov v Guantáname už dávnejšie písali o prípadoch, keď vyšetrovatelia hanobili Korán, a preto im nepripadalo nemožné, že svätú knihu dokonca hodili do toalety. Časopis priznáva, že nesprávne odhadol, čo urobí zmienka v krátkom texte, upozorňuje však, že rovnako chybne môžu postupovať aj vojaci a preto nie je vylúčené, že takéto praktiky naozaj armáda využíva.
Treťou rovinou príbehu je novinársky spor o zdroje. Seriózne americké médiá prechádzajú v posledných mesiacoch zásadnou zmenou spôsobu práce. Napríklad denník The New York Times výrazne obmedzil využívanie anonymných zdrojov. Americkí čitatelia totiž upozorňujú, že práve anonymní pôvodcovia správ robia z médií nedôveryhodné plátky.
Story o Koráne v Newsweeku je tiež postavená na informáciách nemenovaného zdroja z americkej administratívy. Článok písal jeden z najuznávanejších amerických investigatívnych novinárov. Text podľa vedenia magazínu prešiel dôkladnou kontrolou a anonymného informátora využili v minulosti už viackrát a vždy sa jeho slová potvrdili.
Príbeh preveroval aj Pentagon. Vyhlásil, že žiadne splachovanie Koránu sa na Guantáname nekoná. Vtedy sa za svojím zdrojom vrátil aj reportér Newsweeku. Zdroj priznal, že si už nie je istý a časopis sa ospravedlnil.
Chyba môže mať katastrofálne následky pre Afganistan aj Američanov. Je veľmi pravdepodobné, že ju okamžite využili radikáli, ktorí chcú zhodiť vládu Hamída Karzaja. Môže však zmeniť aj médiá. Editori veľkých novín hovoria, že robia všetko pre to, aby neuverejňovali anonymné správy, niektoré informácie sa však inak získať nedajú. Po Koráne v Newsweeku sa možno posunie hranica, ktorá určuje, či sa oplatí správu bez pôvodcu púšťať, alebo nie.