V Bavorsku Svätodušný pondelok oslavovali na púti. Francúzi zostali doma alebo štrajkovali. FOTO - REUTERS |
Francúzsky premiér Jean Pierre Raffarin včera pracoval ako každý iný pondelok. Ráno sa stretol s časťou ministrov, prijal naplánovaných hostí a pripravoval sa na večerné vystúpenie v televízii.
Mnoho jeho krajanov však pondelok trávilo doma. Zobrali si dovolenku, oddychovali a boli so svojimi deťmi, pretože nie všetky školy fungovali. Iní štrajkovali a komplikovali život ľuďom, ktorí sa chceli dostať do práce.
Obe skupiny tak ignorovali rozhodnutie vlády, ktorá po 120 rokoch zrušila voľný deň pripadajúci na Svätodušný pondelok. Išlo o takmer 55 percent Francúzov.
Analytici to hodnotia ako prejav občianskej nespokojnosti, signál, že vláda premiéra Raffarina je vo Francúzsku populárna asi tak ako George Bush. Malo by to byť významné plus pre odporcov euroústavy.
"Nerozhodnutí sa po včerajšku priklonia k 'nie' euroústave," povedal AFP francúzsky politológ Laurent Dubois.
Svätodušný pondelok prišiel absolútne nevhod: kolidoval so začiatkom kampane pred referendom o prijatí euroústavy. Včerajšie prieskumy naznačovali, že výsledok bude veľmi tesný a málokto si trúfa povedať, kam sa nakloní.
Zrušenie dňa voľna je pre odporcov euroústavy ďalším dôkazom, že prijatie tohto dokumentu by ich pripravilo o sociálno - ekonomický model. Euroústava vraj Francúzsko nasmeruje ku krajinám, ktoré vyznávajú anglosaskú pracovnú morálku.
Do debaty sa zapojili aj odbory: Práva zamestnancov sú nedostatočne chránené, robotníci sú vykorisťovaní, vláda je úplne nemožná a nezamestnanosť na maxime.
Ešte pred rokom pritom zrušenie voľna na Svätodušný pondelok podporovalo 78 percent Francúzov. Nápad totiž vznikol zo solidárnych dôvodov. Výnosy z tohto dňa idú na fond pre osamelých starých ľudí. Keď pred dvomi rokmi zomrelo počas vlny horúčav 15-tisíc seniorov, ktorých príbuzní boli na dovolenke a nemal sa o nich kto postarať, sľubovali šokovaní Francúzi, že odpracujú jeden deň v roku navyše, aby sa to už nezopakovalo. Teraz tvrdia niečo iné: prečo by mali doplácať na neschopnú vládu, ktorá sa nevie postarať o dôchodcov.
Britský denník The Independent to komentoval slovami: "Francúzsko si k svojmu heslu Sloboda, rovnosť, bratstvo môže pridať aj nové slovo - sebeckosť."
Včerajší štrajk zasiahol hlavne školy, úrady, banky a dopravu vo väčších mestách s výnimkou Paríža. Ako zasiahol prijatie euroústavy, bude jasné už o dva týždne.