FOTO
Vtedy ešte svet nechyroval o mobiloch a správy z Himalájí do civilizovaného sveta prichádzali so značným odstupom. Keď 27. mája 1975 Číňanka Phantog spolu s krajanmi vystúpila z tibetskej strany na vrchol Mount Everestu, myslela si, že je prvou ženou, ktorá stála na najvyššom mieste planéty. Po návrate zistila omyl: jedenásť dní pred ňou z opačnej, nepálskej strany vkročila na Everest Japonka Junko Tabeiová. Dnes presne pred tromi desaťročiami.
Drobná, iba 152 cm vysoká Japonka má už bližšie k sedemdesiatke ako k šesťdesiatke. Napriek tomu tretinu z roka trávi v horách. Každý týždeň jeden vrchol, hoci aj malý, zostručnila Tabeiová svoju zásadu redaktorke denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ako riaditeľka Himalayan Adventure Trust of Japan je každú chvíľu niekde inde. Minulý týždeň strávila v Kanade, tento sa chystá do Španielska. V jej kalendári figuruje aj Taiwan a Čile. Pravdaže, s plecniakom. Na konte má už najvyššie vrcholy siedmich kontinentov a takmer štyridsiatich krajín.
Pred Tabeiovou stálo na treťom póle sveta ani nie štyridsať mužov. Boom nastal až neskôr - dnes eviduje everestská kronika vyše 2250 úspešných výstupov (žiaľ, aj takmer 190 mŕtvych). Ale z nich ženských bolo do vlaňajška okrem Junkinho iba sto!
"Ako dievča som nenávidela šport. Bola som slabá, malá a chorľavá, zo športových súbojov som mala hrôzu," priznáva Tabeiová, ktorá bola jednou zo siedmich detí rodiny z prefektúry Fukušima. Všetko zmenil výstup na nehostinný vulkanický vrch Nasu, na ktorý ju vzala učiteľka. Fascinovala ju tvrdá príroda, možnosť voliť svoje tempo, potreba spoľahnúť sa na seba. Našla si záľubu na celý život.
Už ako vyštudovaná učiteľka anglickej a americkej literatúry založila ženský horolezecký klub, ktorý pripravoval dámsku výpravu na Everest klasickou cestou Tenzinga a Hillaryho. Keď došlo z Nepálu povolenie, bola na materskej s päťmesačnou dcérkou. Manžela si našla v horách, mal pochopenie. Kondíciu naháňala, keď dcérka spala. Potom sa o ňu pol roka staral manžel.
Mužmi v japonskej výprave 1975 boli iba šerpskí nosiči. Ang Tsering, jeden z nich, Tabeiovej zachránil život, keď ju takmer pochovala ľadovcová kryha. A potom ju ako verný vodca sprevádzal až na vrchol. Dvadsaťdva rokov po prvých mužoch stála na Evereste aj prvá žena.
Vtedy mala Junko necelých 36 rokov, dnes má o tridsať viac a dve odrastené deti.
"Vrchy sú v zásade ku všetkým, mužom či ženám, rovnaké," tvrdí. Výstupy na ne sú výsledok kondície, ale najmä obrovskej vôle.
Ženy na Evereste
1975: 16. mája stála na vrchole Japonka Junko Tabeiová a o 11 dní aj Tibeťanka Phantogová 1978: ako tretia žena naň vyšla prvá Európanka Poľka Wanda Rutkiewiczová
1988: prvá bez pomoci kyslíka vystúpila Novozélanďanka Lydia Bradleyová
1993: prvou Šerpkou na vrchole bola Pasang Lamu
1995: prvý sólový ženský výstup v podaní Angličanky Alison Hargreavesovej
2002: najstaršia žena na vrchole: 63-ročná Japonka Tamae Watanabeová
2003: najmladšou v histórii bola 16-ročná Šerpka Mingkipa - jej sestra Lapka má zo žien najviac výstupov na Everest (4) FOTO - internet