Pastier Andrej Kováč je rád, že má prácu. FOTO PRE SME - TOMÁŠ JESENSKÝ |
prácu.
Nájsť zamestnanie v obciach na hornom Gemeri je čoraz ťažšie. Väčšina fabrík v Dobšinej a okolí, kde vládlo po stáročia baníctvo, už nefunguje. V Železorudných baniach v Nižnej Slanej prišlo o prácu okolo 600 baníkov. Ľudia z Gočova, Vyšnej Slanej, Rejdovej budúcnosť nevidia ružovo.
Na družstve pracuje aj Kováčova manželka, spolu zarobia 14-tisíc korún. "Robíme bez prestávky takmer celý rok," tvrdí starý pastier. Len strava údajne oboch stojí okolo 10-tisíc. Za elektrinu, vodu a plyn mesačne zaplatia okolo troch tisíc. "My ešte sme na tom celkom dobre. Ale čo ostatní? Veď tu ľudia živoria!"
Dana Teplická pracuje ako dojička. Mesačne zarobí okolo 8-tisíc. "V dedine už plynom len málokto kúri, chodíme na drevo do lesa. Len tak môžeme ušetriť zopár korún."
"Pre ženy tu prácu ťažko nájdete," hovorí stará pani cestou z obchodu. V taške má jednu zelenú papriku, štvrť chleba a nejaké lacné keksy. "Sedemnásť rokov som pracovala v baniach s lopatou a fúrikom, jedenásť vo výrobnom družstve v Dobšinej. A dostanem 6300 korún."
Andrej Šimon je majiteľom maličkých potravín v Nižnej Slanej. "Tržby rapídne klesajú. Asi aj preto, že v Rožňave otvorili Lidl. Pritom ani my nemáme zlé ceny, rabat sme stlačili na dvanásť percent." Plynové kúrenie v dome, kde má aj obchodík, ho ročne vyjde na 50-tisíc. "Finančne sa to nedá uniesť."
V Kobeliarove boli v sobotu oslavy 210. výročia narodenia P. J. Šafárika. "Jaj, milý môj. Dobre už bolo," hovorili tetušky v parčíku pred jeho rodným domom. Keby ľudia nechovali domáce zvieratá a nič nedopestovali, "aj by možno od hladu pomreli".
Starosta Vlachova Juraj Kováč je zo sociálnych reforiem rozčarovaný. "Je len otázka času, kedy baňa v Nižnej Slanej, ktorá bola živiteľkou týchto rodín, padne." Medzi obyvateľmi cíti nervozitu a apatiu. Mladí ľudia odchádzajú za prácou do Anglicka, Nemecka, Česka.
MIKULÁŠ JESENSKÝ