FOTO
Dokument vyzerá výrazne inak ako bežné ústavy. V našej aj v americkej ústave sú presne popísané právomoci jednotlivých ústavných orgánov a prípadne základné práva občanov. Európska ústava je plná fráz, ktoré sa dajú vykladať rôznym spôsobom. Napríklad vety Únia podporuje vedecký a technický pokrok alebo Únia bojuje za solidaritu medzi generáciami sa hodia skôr ako heslá na plagáty, ale nie do ústavy.
Ústava Európskej únie ide ďalej ako bežné ústavy. Neurčuje iba práva jednotlivých ústavných orgánov, ale určuje ekonomické správanie únie - to sa v iných ústavách nenachádza. Toto ekonomické správanie dosť pripomína časy pred rokom 1989. Hneď na strane 18 sa môžeme dočítať, že únia sa usiluje o sociálne trhové hospodárstvo zamerané na dosiahnutie plnej zamestnanosti. Alebo na strane 83, že každý má právo na bezplatný prístup k službám zamestnanosti, alebo na strane 77, že máme právo na bezplatné povinné vzdelanie. Každý ekonóm však vie, že nič nie je bezplatné a všetko niekto musí zaplatiť. Takisto máme podľa strany 181 právo na potraviny za primerané ceny. Som zvedavý, kto bude určovať, čo je primeraná cena? Alebo podľa strany 84 máme ochranu proti bezdôvodnému prepusteniu zo zamestnania.
Táto ústava je zaujímavá aj tým, že je prakticky nemenná. Neexistuje spôsob v nej niečo prakticky zmeniť (iba ak by zmenu odsúhlasili všetky štáty). Preto tam boli vložené zaujímavé odseky. Napríklad na strane 68 sa popisuje spôsob, ako môže Rada Európy pozastaviť práva nejakému štátu vrátane práva hlasovať, ale daný štát je v každom prípade naďalej viazaný svojimi záväzkami podľa ústavy.
Rok 1968 asi každéamu pripomenie strana 56, kde sa píše o solidarite medzi štátmi a o tom, že v prípade potreby Únia zmobilizuje všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, vrátane vojenských prostriedkov poskytnutých členskými štátmi, aby pomohla členskému štátu na jeho území na žiadosť jeho politických predstaviteľov. Toto som si nevymyslel - je to tam napísané.
Veľmi zaujímavý je aj odsek o vystúpení z EÚ, strana 69. Vystúpiť môžeme dva roky po tom, ako sa tak rozhodneme. Počas týchto dvoch rokov sa nebudeme podieľať na rozhodovaní v únii, ale musíme plniť všetky povinnosti nám dané úniou. Myslím, že nás rozhodne čaká zaujímavá budúcnosť.
malaschitz.blog.sme.sk
Autor: RICHARD MALASCHITZ