Kanál mieru má zastaviť vysychanie Mŕtveho mora

Mŕtve more vysychá. Rieka Jordán, ktorá ho zásobuje, totiž živí pôdu Izraelčanov, Palestínčanov aj Jordáncov, a tak sa ...

Mŕtve more propaguje aj hviezda seriálu Sex v meste Chris Noth známy ako Božský. Noth podpísal kontrakt s izraelským ministerstvom turistiky a Izrael predstavuje ako krajinu na ideálnu dovolenku. FOTO - REUTERS

Mŕtve more vysychá. Rieka Jordán, ktorá ho zásobuje, totiž živí pôdu Izraelčanov, Palestínčanov aj Jordáncov, a tak sa na more nedostáva.

Jordán nie je zďaleka taký gigantický ako sa zvykne ukazovať vo filmoch pri krste Ježiša - fakticky je to potok, navyše vyciciavaný rozličnými legálnymi aj nelegálnymi kanálmi a amatérskymi "vodnými" dielami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ekológovia tiež vystríhajú pred jeho vodou: hlavne počas letnej sezóny ide skôr o splašky.

Z Mŕtveho mora tak v posledných desaťročiach ubúda takmer meter vody ročne. Reálne hrozí, že najnižšie položené miesto na zemi a najslanšie more sveta jednoducho zmizne.

SkryťVypnúť reklamu

Kanál mieru

Zachrániť by ho mohol "kanál mieru" alebo "kanál dvoch morí", ktorý by ho zásobil vodou z Červeného mora vzdialeného asi 200 kilometrov. Na to bolo treba, aby sa dohodli Izraelčania, Jordánci aj Palestínčania. Spojovací kanál by totiž mal prechádzať cez politicky citlivé územia a mali by z neho profitovať všetky tri národy. To je v atmosfére nedôvery zložité.

Zatiaľ vznikla len komisia odborníkov. Štyri roky budú skúmať, či je projekt reálny, ekonomicky výhodný a ekologický. Až potom sa rozhodne, či sa doň pustia.

Ak sa aj dohodnú a projekt sa schváli, ešte sa nemusí začať stavať. Nikto totiž nevie zaručiť, ako to bude na Blízkom východe vyzerať o desať rokov.

Vojna o vodu

Teoreticky by už mal existovať palestínsky štát a zatiaľ sa len odhaduje, čo to bude znamenať. Extrémna vízia hovorí aj o možnosti ďalšej arabsko-izraelskej vojny. Začať by sa mohla okrem iného aj pre hádky o vodu - napokon by to ani v modernej histórii nebolo po prvýkrát.

SkryťVypnúť reklamu

Voda hrá v blízkovýchodnom konflikte rovnako významnú úlohu ako národné vášne, náboženstvo či územné nároky. Je jej málo a je najjednoduchším a jedným z najkrutejších nástrojov vydierania. Jedným z najchránenejších miest v Izraeli sú vodné zdroje.

Keď pred viac ako 25 rokmi podpísal Egypt s Izraelom mierovú zmluvu, povedal vtedajší egyptský prezident Anvar Sadat, že jedinou príčinou pre novú vojnu môže byť voda. Svoje vojská by proti židovskému štátu z rovnakého a jediného dôvodu viedol aj jordánsky kráľ Husajn. Povedal to v poslednom interview krátko pred smrťou.

Izraelský premiér Ariel Šaron vo svojej biografii napísal, že vojna z roku 1967, v ktorej Izrael získal Západný breh a Gazu, by sa pokojne mohla nazvať "vodnou vojnou". "Táto vojna sa nezačala v roku 1967, ale o dva a pol roka skôr, keď Sýria začala odvádzať vodu z Jordánu."

SkryťVypnúť reklamu

Zásoby

Na vode môžu zlyhať aj rokovania o izraelsko-palestínskom vyrovnaní. Izrael má prakticky tri sladkovodné zdroje Genezaretské jazero, pobrežný pás a zásoby na západnom brehu (časť vody získava z drahého odsoľovania a časť vozí z Turecka).

Problematická je oblasť západného brehu, kde by mal byť palestínsky štát. Už teraz Palestínčania tvrdia, že odtiaľ židovskí osadníci čerpajú niekoľkonásobne viac vody ako oni. Hovoria, že kým si osadníci plnia bazény hektolitrami vody, oni nemajú pomaly z čoho variť.

Medzinárodné organizácie to potvrdzujú, aj keď tvrdia, že problém je aj v tom, že samospráva do vodovodných sietí z čias britského mandátu neinvestovala ani dolár.

Kanál dvoch morí

* projekt, ktorý by mal zachrániť Mŕtve more, sa môže stať príkladom izraelsko-arabskej spolupráce,

SkryťVypnúť reklamu

* jeho efekt tak podľa viacerých ekológov môže byť skôr politický a symbolický,

* hrozí, že bude stratový a zničí prírodu,

* odčerpávanie vody z Červeného mora môže ohroziť tamojšie koralové útesy a prílev novej vody bude mať zase vplyv na medicínske účinky Mŕtveho mora, pri ktorom sa lieči psoriáza a alergické ochorenia,

* prívrženci plánu zase hovoria, že voda, ktorú by mali prečerpávať potrubiami vo výške 170 metrov po jordánskej strane hranice, môže poháňať vodnú elektráreň, a časť vody sa po odsolení rozdelí medzi Jordánsko, palestínsku samosprávu a Izrael,

* projekt by mala financovať Svetová banka. (mik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 311
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 715
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 298
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 810
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 305
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 755
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu