Davy ľudí pred zámkom Belvedere vo Viedni 15. mája 1955 a pri včerajších oslavách 50. výročia podpisu. FOTO - TASR/AP, TASR/AFP
Trvalo to takmer rok, než sa Rakúšania dohodli s Rusmi. Nakoniec však Moskva privolila: originál Štátnej zmluvy opustí po piatich desaťročiach sídlo Štátneho archívu v Moskve. Prvýkrát od roku 1955 sa vráti do Rakúska - presne na 45 dní.
"Bolo to veľké gesto z ruskej strany," hovorí dnes Gottfried Stangler z úradu dolnorakúskej vlády, ktorý mal projekt na starosti. Platné medzinárodnoprávne zmluvy sa totiž nepožičiavajú. A Štátna zmluva, ktorá z Rakúska urobila nezávislý a demokratický štát, stále v platnosti je.
Preto mesiace rokovaní a plánovania. Stangler nechcel špekulovať, čo by sa stalo, keby sa zmluva stratila, alebo poškodila. Bezpečnostné opatrenia však hovoria za všetko. V blízkosti originálu bolo zakaždým počuť tlmenú ruštinu. Či už to bolo na hrade Schallaburg v Dolnom Rakúsku, kde bola zmluva vystavená od 15. apríla alebo na viedenskom zámku Belvedere, kam sa 10. mája presunula. Dokument je strážený 24 hodín denne, nikto ho nesmie fotografovať.
Rakúšania to ocenili. Na hrade Schallaburg neďaleko mesta Melk sa ich na vzácny dokument prišlo pozrieť asi 50-tisíc. "To je obrovský úspech. Ku koncu výstavy si ľudia vystáli aj hodinu v rade, aby mohli zmluvu ešte vidieť," hovorí Stangler.
Uložili ju do špeciálnej vitríny uprostred zatemnenej miestnosti. Viac než zlodejov sa totiž odborníci obávali svetla. Zmluva stará 50 rokov je na denné svetlo citlivá a hrozilo, že by vybledla. To by bola podobná katastrofa, ako keby ju niekto ukradol. Aj preto boli rakúsko-ruské rokovania také zdĺhavé. Prenášať starý dokument je technicky náročné. Ruský veľvyslanec vo Viedni ho odovzdával v špeciálnej koženej skrinke.
"Je to pre mňa silný zážitok. Mala som vtedy 12 rokov, keď sme sa šli s rodičmi pozrieť na tú slávu," hovorí Elsa Maria Rathmayerová, ktorá sa prišla po rokoch na historický dokument pozrieť. S rodičmi stála pod balkónom Belvederu, keď sa odohrala pre Rakúšanov jedna z najslávnejších povojnových scén. Vtedajší minister zahraničných vecí Leopold Figl po podpise zmluvy vyšiel na balkón a pred obrovským davom zvolal: Rakúsko je slobodné!
Podobné pocity ako Elsa Maria má mnoho Rakúšanov. Z desiatok výročí, ktoré si krajina celý rok pripomína, je podpis Štátnej zmluvy z roku 1955 najpopulárnejší. Oslavy konca druhej svetovej vojny, či vstup do Európskej únie za ním ďaleko zaostávajú.
Z výstavy na hrade Schallaburg sa pritom dozviete, že slávna fotografia z balkóna je vlastne fotomontáž. Fotoagentúra Franza Votavu vtedy vyslala troch fotografov. Jeden bol v sále v Belvederi a dvaja vonku. Z toho dňa sa urobilo 70 snímok, ale ani na jednej neboli všetci ministri spolu. A tak musel Franz Votava spojiť dva rôzne negatívy do jednej fotografie, bez ktorej by rakúske dejiny ani nemohli existovať. Štátna zmluva je dnes pre Rakúšanov tou lepšou stránkou ich kontroverznej histórie.
Rakúsko oslávilo 50 rokov Štátnej zmluvy
Pred zámkom Belvedere sa včera zišli tisíce Rakúšanov, aby rovnako ako pred 50 rokmi oslávili podpis Štátnej zmluvy, ktorá bola na viedenskom zámku podpísaná 15. mája 1955. Zástupcovia štyroch víťazných mocností - Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska a Sovietskeho zväzu tu vtedy s Rakúskom podpísali dohodu, ktorá po 17 rokoch neslobody znamenala pre krajinu obnovenie nezávislosti a odchod viac ako 350-tisíc vojakov okupačných armád. Výmenou za to sa Rakúsko zaviazalo k neutralite. Na oslavy prišli ministri zahraničných vecí Ruska a Francúzska Sergej Lavrov a Michel Barnier. Američania a Briti boli zastúpení na nižšej úrovni.
Rakúšania včera oslavovali jedenásť hodín. Do záhrad pred zámkom Belvedere prišlo 250 umelcov a 25 orchestrov, rozdávalo sa pitie a jedlo. Podľa agentúry APA prišlo asi 15-tisíc ľudí, podľa polície ich bolo sedem tisíc. (mim)
FOTO
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁBratislava - Schallaburg