Gašparovič má tiež pochybnosti, či je štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth vhodným kandidátom na ministerské kreslo.
Ústavný právnik Peter Kresák si myslí, že Gašparovič prekračuje svoje právomoci.
Prezident musí na návrh premiéra vymenovať nového ministra, ale môže naťahovať čas, kým prijme demisiu starého, hoci tým poruší nepísané pravidlá politickej kultúry. Podobne postupoval i bývalý prezident Rudolf Schuster. "Nenadobudol som presvedčenie, že jeho odchod vyrieši problémy, ktoré rezort má," povedal Gašparovič o Chmelovi v rozhovore pre denník Pravda. Prezident svoj názor nadobudol, keď prijal Chmela.
Chmel vo vláde zastupuje ANO. Jej šéf Pavol Rusko nerozumie, prečo sa Gašparovič takto vyjadril. V relácii televízie Markíza Na telo Rusko tvrdil, že Chmel abdikáciou vyjadril slobodnú vôľu, že ministrom byť nechce. Rusko by sa mal s Gašparovičom stretnúť niekedy po 18. máji. ANO trvá na tom, že novým ministrom bude Tóth.
Kresák v Slovenskom rozhlase povedal, že ústava neupravuje situáciu, aká teraz nastala. Pripomenul, že prezident nemá čo premiérovi hovoriť do zloženia vlády. Podľa neho tiež nie je vhodné, aby prezident rozhodoval, kto má Chmela vo funkcii vystriedať. Podľa Kresáka ide o politickú hru. "Ďalší postup môže byť pokojne aj taký, že niekto z parlamentu môže zase spochybniť rozhodnutie prezidenta na Ústavnom súde."
Chmel podal demisiu 11. mája. Na svojom odchode sa dohodol už koncom minulého roka s Ruskom, jednou z príčin bol podľa neho podvyživený rozpočet rezortu. Tvrdí, že kultúra nebola prioritou ANO ani vlády. Zatiaľ sa chce vrátiť do parlamentu.
Rusko povedal, že je zdržanlivý a nechce ísť do konfrontácie s Chmelom. Myslí si, že za kritikou Tótha môžu byť niektorí ľudia z kultúry, ktorým vyhovuje, že na čele rezortu už dlho nebol manažér, ktorý by sa pozrel na finančné toky a prezamestnanosť. "Mnohé sladko drieme v tomto rezorte," hovorí Rusko.
Autor: dro