BRATISLAVA - Takmer polovica ľudí na Slovensku tvrdí, že nedokáže zo svojich príjmov nič ušetriť. Prieskum agentúry MVK pre denník SME naznačil, že ľudia míňajú najviac na stravu (takmer 47 percent z príjmov) a bývanie (33 percent).
Iba 3,7 percenta ľudí odpovedalo, že má dôstojnú životnú úroveň a netreba im zvýšiť plat. Vyše 32 percent naopak tvrdí, že pre dôstojnú životnú úroveň by ich mesačný príjem musel byť vyšší o 5- až 10-tisíc korún.
Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že hoci množstvo ľudí žije naozaj v ťažkých podmienkach, svoju situáciu vnímajú ešte horšie, než aká v skutočnosti je.
Najnovšie údaje Spotrebiteľského barometra, ktorý robil v apríli Štatistický úrad, už ukazujú, že nálada sa lepší. Výrazne stúpa počet ľudí, ktorí hľadia do budúcnosti s nádejou na vyššie príjmy a aj dnes už priznávajú zlepšenie.
Kým vlani až 55 percent ľudí tvrdilo, že ich finančná situácia sa zhoršila a len 13 uvádzalo zlepšenie, teraz hovorí o zhoršení situácie 40 percent a o zlepšení 19 percent.
Podobný vývoj je aj v očakávaniach na ďalších 12 mesiacov. Vlani očakávalo zhoršenie svojej finančnej situácie 50 % domácností, dnes je to 28 %. Tých, čo očakávajú zlepšenie, je dnes 21 % oproti vlaňajším 11 %.
Po prvý raz vládne na Slovensku dokonca vyššia dôvera v ekonomiku, ako je priemer krajín Európskej únie. Z nových členov únie sú optimistickejší iba Česi a Estónci, veľký pesimizmus vládne v Grécku či v Maďarsku.
Ekonomický analytik Pavol Kárász síce predpokladá, že reálne mzdy budú na Slovensku pomerne rýchlo rásť, ale upozorňuje, že "ešte aj v roku 2008 budú nižšie, ako bola minimálna mzda v Grécku v roku 2003". Dnes si môžu ľudia na Slovensku kúpiť zo svojich príjmov asi 30 percent toho, čo priemerný občan vyspelej krajiny Európskej únie.
Autor: rf, ij