Bolton je washingtonský veterán zahraničnej politiky. V najvyššej politike sa pohybuje roky, posledné štyri bol námestníkom ministra zahraničia.
Pre tvrdé jadro republikánov je správnym človekom, ktorý dokáže obhajovať americké záujmy. Pre demokratov, ale aj umiernených republikánov je to zadubenec a ignorant, ktorý robí Amerike hanbu a popudzuje proti nej svet. Prejavilo sa to aj v zahraničnom výbore Senátu.
Ten mal Boltona schváliť už pred mesiacom. Teoreticky to mala byť jasná záležitosť: republikáni majú vo výbore väčšinu. Hlasovanie však niekoľkokrát odložili a nakoniec o ňom vôbec nehlasovali. Proti sa postavil jeden republikánsky senátor a Boltonovu nomináciu potom bez odporučenia poslali do pléna Senátu.
Vo výbore sa k verejne známym výrokom Johna Boltona, ktorý napríklad v roku 1994 vyhlásil, že ak by z budovy OSN zmizlo hneď 10 poschodí, nik by si to ani nevšimol, či to, že neuznáva medzinárodné právo, pridali aj doteraz neznáme obvinenia. Podľa ľudí z ministerstva zahraničia Bolton zastrašoval ľudí a nútil ich, aby prepisovali odborné analýzy, ktoré sa mu nehodili do jeho radikálneho konceptu.
Aj napriek tomu by mal v Senáte prejsť. Republikáni tam majú ešte jasnejšiu prevahu. V prípade Bolton už však nie je nič isté. Problémy pri nominácii človeka, ktorého presadzuje prezident, a ktorého strana má v Senáte väčšinu, sú jasným signálom, že sa deje niečo zásadné.
Tlak na prezidenta sa stupňuje. Demokrati aj umiernení republikáni sa ho snažia na poslednú chvíľu presvedčiť, že Amerika má lepších ľudí. Biely dom však oficiálne stále stojí za svojím človekom. Vo Washingtone sa však šepká, že aj tam zneisteli.
Tesný výsledok hlasovania o Boltonovi môže oslabiť aj Busha. Bol by to prvý prípad, keď mal problém dosadiť svojho chránenca. Skutočne by to mohlo oslabiť aj pozíciu Spojených štátov v OSN. Na Boltona vytiahli počas vypočúvaní toľko špiny, že už do funkcie by nastupoval ako poškodený tovar.
V pozadí celého sporu je snaha umiernených republikánov pootočiť kurz strany. Za posledné roky získali na sile ultrakonzervatívci.
Bolton je prvou skúškou. Už onedlho sa bude rozhodovať o nomináciách nových sudcov či o náhradníkoch za sudcov Najvyššieho súdu. Aj tam si môžu umiernení republikáni otestovať, aká je reálna sila prezidenta Busha a jeho ľudí. MATÚŠ KOSTOLNÝ