Slovnaft zarobil viac, ľudia tankujú menej

BRATISLAVA - Motoristi zareagovali na vysoké ceny pohonných látok zriedkavejším tankovaním. Pokles predaja pocítil ich najväčší predajca na slovenskom trhu Slovnaft. Napriek tomu za prvé tri mesiace toho roku zarobil viac ako v rovnakom období minulého .

BRATISLAVA - Motoristi zareagovali na vysoké ceny pohonných látok zriedkavejším tankovaním. Pokles predaja pocítil ich najväčší predajca na slovenskom trhu Slovnaft. Napriek tomu za prvé tri mesiace toho roku zarobil viac ako v rovnakom období minulého roka. Za vyšším ziskom je vyšší vývoz, predaj plastov, ale aj väčší rozdiel medzi nákupnými cenami ropy a predajnými cenami produktov.

Slovnaft za prvý štvrťrok zvýšil čistý zisk na 2,38 miliardy korún, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka takmer o 29 percent viac. Vtedy zarobil 1,85 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Potvrdil sa trend z minulého roku, že hlavným príspevkom k zisku je export. Ten sa na prevádzkovom zisku podieľal 80 percentami," komentoval výsledky generálny riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic.

Napriek úspešnému predaju v zahraničí, maloobchodný predaj na domácom trhu za prvé tri mesiace tohto roku klesol. "Predaj benzínov sa v objemovom vyjadrení v porovnaní s minulým rokom znížil o osem percent," povedal Kaššovic. Firma to zdôvodňuje dlhotrvajúcou zimou, keď sa jazdí menej, vysokou úrovňou spotrebiteľských cien a minuloročným nákupom Štátnych hmotných rezerv, ktorý tento rok chýbal.

Slovnaft pokles predaja na domácom trhu neznepokojuje. "Nerozlišujeme trh na slovenský, český alebo maďarský. V tom prípade je nám jedno, či viac predávame v Česku a menej na Slovensku. Znepokojujúce by pre nás bolo jedine to, ak by poklesol predaj v okolí 500 kilometrov," reagoval Kaššovic.

SkryťVypnúť reklamu

Na vysoké predajné ceny naopak nereagoval predaj nafty, ktorý sa v porovnaní s minulým rokom nezmenil. Naftu zvyčajne viac tankujú podnikatelia a autodopravcovia, ktorí sú na zmenu cien menej citliví ako domácnosti. Podľa Slovnaftu citlivosť na rast cien je viditeľná najmä na vidieku. Zmeny badať aj v spotrebe LPG - predaj sa zvyšuje.

Ropný priemysel zarába dobre všade na svete. Väčšina rafinérskych spoločností už ohlásila zisky za prvý štvrťrok, ktoré boli podľa očakávaní rekordné. Slovnaft v minulom roku dosiahol doposiaľ najvyšší čistý zisk vo svojej histórii 10,09 miliardy korún. Oproti 2,4 miliardy zisku v roku 2003 tak narástol o 325 percent. Vysoké zisky tohto dominantného hráča boli dôvodom cenovej kontroly, ktorú do Slovnaftu poslalo ministerstvo financií koncom minulého roka. Na základe toho ministerstvo Slovnaftu vyrubilo pokutu vo výške 1,35 miliardy korún. Asi rovnakú sumu má Slovnaft vrátiť štátu ako neoprávnený príjem. Slovnaft sa proti rozhodnutiu odvolal. Výsledky správneho konania a závery druhej cenovej kontroly majú byť známe tento mesiac. (tc)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu