FOTO - ARCHÍV TASR |
Poisťovne obhajujú drahšie tlačivá tým, že sa odstráni falšovanie, ale zároveň hovoria, že recepty sa falšujú málo. Lekári tvrdia, že nové tlačivá nemajú význam.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Kafúnová povedala, že počet odhalených falošných receptov "nepredstavuje vysoké čísla". Za posledné roky sa nezistilo, že by ich pribúdalo. Falošné recepty sa podľa nej dosť často vyskytujú v niektorých skupinách liekov vyvolávajúcich závislosť, napríklad benzodiazepínov, čo môže vyriešiť revízny lekár.
V poisťovni Sidéria za posledné tri roky zistili 11 prípadov falšovania receptov. Za rok sa na Slovensku vypíše 50 miliónov receptov.
Hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková tvrdí, že nové recepty budú mať "jedinečné čísla" a ak lekár nahlási ich stratu či krádež, môže poisťovňa viesť register ukradnutých receptov na internete, dostupný všetkým lekárnikom. Podľa nej to môže pomôcť aj odhaliť páchateľov.
Nové tlačivá navrhla Sidéria. Nový recept s ochrannými prvkami a prísnym spôsobom predaja má "súčasne aj jednoznačne vymedziť rozsah osôb, ktoré môžu predpisovať lieky hradené z poistenia," povedal jej riaditeľ Igor Dorčák. Je presvedčený, že lekári budú lieky predpisovať zodpovednejšie.
Novinkou tiež bude, že poisťovne sa budú starať o rozširovanie tlačív a ich predaj lekárom. Dorčák hovorí, že na receptoch biznis neurobia. "Domnievam sa, že ich budeme predávať za cenu nákupnú."
Dnes lekár v predajniach ŠEVT kúpi sto tlačív za 25 korún. Jedno nové tlačivo by ho malo stáť korunu. Lekári ich už nebudú môcť vypisovať cez počítač, ale len ručne. Kópie receptov budú musieť skladovať, dnes ich majú v počítači.
Lekári upozorňujú, že falšovanie vyriešia karty poistencov s ochrannými znakmi, ktoré sa poisťovne chystajú zaviesť v roku 2006.
(dro)
Falšovanie receptov nie je trestné
Recepty ani poistenecké karty nemajú ochranné znaky, preto ich falšovanie, ak škoda nepresiahne výšku minimálnej mzdy, nie je trestným činom. Hovorkyňa policajného riaditeľstva Marta Bujňáková hovorí, že ide o priestupok a polícia preto štatistiky o falšovaní receptov nemá. Trestným činom by to bolo, ak by páchateľ falšoval recepty opakovane a škoda by bola vyššia ako 6500 korún.
Hodnovernosť receptu sa dnes overuje podľa kódu lekára a jeho pečiatky. Pacient v lekárni k receptu prikladá kartu poistenca. Všeobecná zdravotná poisťovňa upozorňuje, že lekárnik by mal zároveň žiadať aj občiansky preukaz alebo pas.
(dro)