ý v protipartizánskej jednotke Edelweiss, nie je jednoznačný.
Nižnanský je obžalovaný, že koncom vojny nariadil vyvraždiť obyvateľov slovenských dedín Ostrý Grúň a Kľak a zastreliť 18 židovských utečencov pri obci Kšinná.
Bývalý partizán a rovnako ako Nižnanský nútený člen Edelweiss Milan Vričan vo výpovedi povedal, že Nižnanský zastával v jednotke vysoké postavenie. Nižnanský velil jej slovenskej časti a sám zas tvrdí, že bolo nemožné, aby Slováci v nemeckej jednotke zastávali akékoľvek vyššie miesta. "Pokiaľ ja viem, bol Ladislav Nižnanský kapitán a zástupca majora Thuna (veliteľ jednotky)," vyhlásil Vričan.
Svedok Karl Unterlechner, vypočúvaný v Rakúsku, tvrdí, že si na Nižnanského, ani mužov v slovenských uniformách v jednotke, nepamätá. "Skupina sa skladala z nemeckých vojakov, kozákov a kaukazských vojakov, na Slovákov si nespomínam."
Vričanovi sa z jednotky podarilo utiecť po siedmich týždňoch. Do konca vojny sa skrýval v horách. Začiatkom 60. rokov ho vo vtedajšom komunistickom Československu odsúdili na dvanásť rokov väzenia, hoci pri vyvraždení dedín v januári 1945 údajne už nebol. "Keby som mal vtedajší proces označiť jedným slovom, povedal by som, že to bolo divadlo. Nikto proti mne nevypovedal. Môj bratranec mi mohol dosvedčiť, kde som v tom čase bol, ale vôbec ho nepustili do súdnej siene." Sudca mu vraj vtedy priznal, že procesom chcú vyvolať súdne konanie vo vtedajšom západnom Nemecku.
Nižnanského československý súd v neprítomnosti odsúdil na smrť. Z protokolov vtedajšieho procesu sčasti vychádzalo i terajšie vyšetrovanie.
Kedy sa proces v Mníchove skončí, zatiaľ podľa sudcu Manfreda Götzla ťažko povedať. Ďalšie pojednávanie má byť 3. júna. (čtk)