BRATISLAVA - Stovky, možno i tisíce, ľudí dosiaľ nepodali priznanie k dani z nehnuteľností. Pritom od 28. februára, dokedy to bolo treba urobiť, uplynulo dva a pol mesiaca. Nezabrala ani výzva obce, ani strašiak pokuty.
Aj keď v Poprade ešte priznania spracúvajú, podľa hovorkyne primátora Zuzany Pojedincovej predbežné výsledky nasvedčujú, že z 15-tisíc daňovníkov priznanie neodovzdali najviac dve percentá, asi 300 ľudí.
V Ilave priznanie nepodalo 40 z 2 369 tohtoročných daňovníkov. Vedúca ekonómka mestského úradu Jaroslava Rexová povedala, že teraz "každého jedného" individuálne posudzujú a vyrubujú im pokutu. Inak ako individuálne sa to ani nedá, lebo niektorí vraj zomreli, iní sú sociálne odkázaní a podobne.
Hoci zákon hovorí, že ak niekto daňové priznanie podá oneskorene, obec mu pokutu "uloží", mnohých v skutočnosti minie. "Od roku 2003 sme nevyrubili žiadnu pokutu. Išli sme cestou dohody a splátkových kalendárov," povedala hovorkyňa primátora Popradu Pojedincová. Tento spôsob sa podľa nej veľmi osvedčil. "Dlhy nám ostali len z predchádzajúcich volebných období, tie sa postupne riešia."
Výnos pokút je príjmom obce, takže pokutovaním si môže zarobiť. Podľa všetkého však nie toľko, aby sa jej pokutovať oplatilo.
Vedúca referátu miestnych daní košického magistrátu Agnesa Bogačevičová povedala, že po termíne prišlo asi 50 daňových priznaní, počet tých, ktorí priznanie nepodali podľa nej bude známy neskôr. Výnos pokút, ktoré mesto uloží, je vraj z hľadiska rozpočtu mesta minimálny.
Ani v Nižnej v okrese Tvrdošín pokuty za oneskorené podanie priznania nedávali. Aj keby to urobili, podľa starostu Eugena Dedinského by výnos nepredstavoval "relevantnú časť príjmov obce".
Prevzatím priznania sa administratíva neskončí. Úradníci kontrolujú pravdivosť údajov, správnosť výpočtu dane a podobne. Až keď je všetko tak, ako má byť, obec vyhotoví platobné výmery a pošle ich daňovníkom. Z výmeru sa každý dozvie, koľko korún má zaplatiť a dokedy to má urobiť. Do úvahy prichádza aj platba na splátky.