h húseníc na stromoch a úkryty opúšťajú v čase pučania stromov. Niektoré druhy (napríklad obaľovač záhradný, psota ovocná) majú iba jednu generáciu za rok, ale väčšina z nich (napríklad obaľovač zemolezový, obaľovač púčikový, obaľovač ríbezľový) má spravidla dve generácie. Okrem jarného poškodzovania mladých výhonkov škodia koncom leta a na jeseň aj ohlodávaním šupky jabĺk. Následkom tohto poškodenia môže vzniknúť za daždivého počasia moníliová hniloba plodov.
Proti obaľovačom púčikovým môžeme úspešne zasiahnuť predjarným postrekom, najneskôr tesne pred kvitnutím stromov. Zničíme ich aj postrekom hneď po odkvinutí jabloní, keď zasahujeme proti piliarke jablčnej.
Ktoré ovocné druhy treba ošetrovať proti skorej červivosti?
P. K., Drahovce
Skorá červivosť vyvolávaná piliarkami postihuje predovšetkým jablone a slivky, v menšej miere aj hrušky. Tieto tri druhy by sa mali preto ošetriť pri dokvitaní, ale najneskôr hneď po odkvitnutí prípravkami Sumithion alebo Zolone. V budúcom roku môžete chemickú ochranu skombinovať s mechanickou tak, že do korún stromov zavesíte približne desať dní pred ich kvitnutím biele lepové doštičky.
Ing. JURAJ MATLÁK