Pestovateľom jabloní v oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, pripomíname ošetrovanie proti mínujúcim škodcom. Sú to najmä podkopáčik ovocný, podkopáčik špirálový a ploskáčik jabloňový.
Ich škodlivosť je významná predovšetkým v uvedených okresoch, prípadne na juhu susediacich okresov. Povolené sú prípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC alebo Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC a Talstar 10 EC. Upozorňujeme na výber prípravku podľa škodlivosti na včely! S týmto ošetrením už nemožno čakať, ani spojiť ho s ošetrovaním proti obaľovačoví jablčnému, ktoré vzhľadom na uplynulé ochladenie stále nie je aktuálne.
Vo feromónových lapačoch je pozorovaný začiatok letu prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Bežne sa ošetruje až proti druhej generácii v polovici júla, nakoľko škodlivosť prvej generácie je zanedbateľná. Avšak v oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii. Po 12. máji je pre 1. signalizačné pásmo aktuálne ošetrenie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC. Ak nevykonáme toto ošetrenie, možno o ďalších 10 dní použiť proti obom druhom obaľovačov prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion super a Zolone EC, proti obaľovačovi slivkovému aj Calypso 480 SC a proti obaľovačovi broskyňovému i Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC. V oblastiach 2. signalizačného pásma ohraničeného približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba oba uvedené dátumy posunúť približne o 3 dni neskôr.
Ochrana proti obaľovačovi jablčnému zatiaľ nie je aktuálna, pretože intenzita jeho letu je nízka a chladnejšie počasie neumožňuje kladenie vajíčok, ktoré prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov, meraných o 22. hodine letného stredoeurópskeho času. Pri nižších teplotách samičky vajíčka nekladú. Pestovateľom preto odporúčame sledovať večerné teploty, alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok.
Pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa dva týždne po odkvitnutí stromov, teda približne v polovici mája. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.
Opätovne upozorňujeme aj na preventívne ošetrovanie jabloní proti múčnatke a chrastavitosti, hrušiek proti chrastavitosti. Súčasné premenlivé počasie praje obom chorobám, preto odporúčame pravidelné ošetrovanie každých 10 až 14 dní.
Ing. STANISLAV BAROK