Miesta napadnuté glejotokom vyrežeme až do zdravého dreva a zatrieme štepárskym voskom. FOTO - AUTOR |
Ak sme spozorovali na kôstkovinách ovocných stromov výskyt glejotoku, napadnuté miesta vyrežeme do zdravého dreva. Ranu ošetríme 4-percentným roztokom octovej vody alebo 2-percentným roztokom modrej skalice. Rany viackrát skontrolujeme a ak sa glejotok znovu objaví, postup zopakujeme. Až keď sa prestane tvoriť, rany zatrieme štepárskym voskom, stromovým balzamom alebo latexom, do ktorého pridáme fungicíd (napríklad perozín).
Prvým ovocím v záhradkách, ktoré dozrieva skôr ako čerešne a jahody, je zemolez kamčatský (Lonicera sp.). Jeho valčekovité plody pripomínajú osviežujúcou chuťou čučoriedky. Dozrievajú v závislosti od počasia v druhej polovici mája až koncom tohto mesiaca. Plody sú z botanického hľadiska bobule. Zemolez niekedy nesprávne nazývajú kamčatská čučoriedka, s ktorou však nemá nič spoločné.
Aj vo vyšších polohách a horských oblastiach môžeme siať už v tomto období. Ak pestujeme kel kučeravý na zimnú spotrebu, volíme neskorší termín sejby. Po vzídení a vytvorení dvoch až troch pravých listov rastliny jednotíme na vzdialenosť v riadku 40 až 70 centimetrov. Ďalšie ošetrovanie spočíva v kyprení pôdy, ničení burín a polievaní podľa potreby.
Ak treba pôdu pod korunami ovocných stromov alebo krov spracovať, nezasahujeme do veľkej hĺbky. Potom na pôdu nastelieme kôru, kompost alebo pokosenú trávu, ktoré udržia jej primeranú vlhkosť a potlačia rast burín. Aby sme dosiahli požadovaný efekt, nástielka má byť hrubá 8 až 10 centimetrov.
Kel kučeravý vysievame priamo na riadky vzdialené 50 až 80 centimetrov. Nízke odrody sejeme do užších riadkov, vysoké do širších. Termín sejby závisí od skorosti a vzrastu odrody. Vysoké a skoré odrody sejeme do polovice mája, nízke a neskoršie až začiatkom júna.
Pri tvorbe miniatúrnej krajinky budovanej podľa vzoru prírody spájame rastliny s vodou, kameňmi a pôdou. FOTO - AUTOR Skalky sú oddávna pevnou súčasťou japonského záhradného umenia. V 18. storočí začali zakladať prvé skalky aj v Európe. Dnes sa s nimi často ráta pri úprave záhrad. Pôvabná kombinácia kvetov nádherných farieb a kameňov si získava mnohých nových priaznivcov. (pav) |