nádoby s rastlinami prenášame do krytých priestorov, prípadne porasty zadymujeme, vykurujeme a orosujeme.
V ovocnej časti záhradky pôdu pod ovocnými drevinami a viničom plytko pokypríme, prihnojíme a koncom mája nastelieme kompostom, trávou alebo iným vhodným organickým materiálom. Ekozáhradkári prihnoja stromy a kry po odkvitnutí povolenými prípravkami, napríklad liadkom vápenatým, prírodnými fosfátmi a špeciálnymi ekologickými hnojivami. Pestovatelia uplatňujúci integrovanú výrobu môžu použiť kombinované hnojivo Slovcerit alebo Cererit v dávke 0,3 až 0,4 kilogramu na 10 štvorcových metrov. Pre príjem živín je rozhodujúca aj doplnková závlaha podľa potreby. Trsy jahôd po odkvitnutí podkladáme drevitou vlnou, podložkami z PVC alebo iným vhodným materiálom, aby sme plody chránili pred hnilobou a zablatením.
V tomto mesiaci môžeme ešte vysievať semená mrkvy, reďkovky, cvikle, fazuľky, tekvice, patizónov, kvaky, okrúhlice, kukurice lahôdkovej a niektorých ďalších menej pestovaných druhov zeleniny. Ekozáhradkári uprednostňujú úrodné odrody vhodné do danej lokality, odolné alebo aspoň tolerantné voči niektorým chorobám, škodcom a fyziologickým poruchám. Pri pestovaní uplatňujú aj zásady vzájomnej znášanlivosti rastlín. Podľa lunárneho kalendára pražských astrológov sú najvhodnejšie termíny na výsev pri priaznivých pôdnych a klimatických podmienkach 10. až 16. máj a 26. až 27. máj.
Vysádzame aj priesady plodovej a hlúbovej zeleniny, póru, zeleru a šalátov. Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšími dňami 15. až 19. máj a 24. až 25. máj.
Z liečivých a aromatických rastlín vysievame priamo na záhon borák, mätu piepornú, medovku, palinu, šalviu a vysádzame priesady bazalky, levandule a valeriány lekárskej. Niektoré z nich môžeme pestovať aj na terasách a balkónoch obytných budov.
V máji ohrozujú úrodu záhradných plodín rôzne choroby a škodcovia. Proti nim zasahujeme preventívne a v čase ich výskytu primeranými spôsobmi. Ekozáhradkári, ktorí nemôžu používať toxické chemické preparáty, likvidujú škodcov najmä mechanicky - zberom, striasaním, pomocou lepových doštičiek, optických lapačov a lepových pásov. Proti chorobám používajú povolené ekologické prípravky (napríklad sírnaté a meďnaté, Biobit FC a Biobit WP, Novodor FC). Aplikovať možno aj nálevy, odvary a výluhy niektorých burín a liečivých rastlín (pŕhľava, púpava, rebríček, lopúch, praslička).
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.