Môj brat zomrel ako vojak slovenskej armády 15. septembra 1944. Bol zastrelený počas SNP, o čom mám potvrdenie z Vojenského archívu v Trnave. Po oslobodení bol v máji 1945 exhumovaný a po prevoze pochovaný v rodnej obci. Jeho hrob spolu s hrobmi rodičov udržiavam sama. Po mojej smrti nebude nikoho, kto by sa o hrob staral. Nedávno som v televízii počula, že o vojnové hroby vojakov padlých vo vojne či SNP sa podľa zákona majú starať obce, v obvode ktorých sa hroby nachádzajú. Obce vraj majú na tento účel vyčlenenú nejakú finančnú čiastku. Hoci môj brat padol v SNP ako jediný, obec nejaví o jeho hrob záujem. Aby som mohla starostku na túto povinnosť upozorniť, potrebujem vedieť číslo príslušného zákona. A. S. |
Ide o zákon o vojnových hroboch č. 130/2005 Z. z. s účinnosťou od 1. mája 2005, ktorý upravuje práva a povinnosti obce pri zabezpečovaní starostlivosti o vojnové hroby, poskytovanie finančného príspevku zo štátneho rozpočtu na vojnové hroby, pôsobnosť orgánov štátnej správy na úseku vojnových hrobov a sankcie za porušenie povinností ustanovených týmto zákonom.
Keďže váš brat bol príslušník ozbrojených síl a zomrel v dôsledku vojnových udalostí v roku 1944, je podľa paragrafu 2 písm. a) a b) zákona č. 130/2005 Z. z. vojnovou obeťou a miesto, kde sú uložené jeho pozostatky, je vojnovým hrobom.
Podľa citovaného zákona obec naozaj zabezpečuje starostlivosť o vojnové hroby, ktoré sa nachádzajú na jej území.
Zabezpečuje predovšetkým zachovanie vojnového hrobu v riadnom stave, úpravu vojnového hrobu a jeho bezprostredného okolia, umiestnenie náhrobku, pamätníka alebo iného pietneho symbolu s údajmi o vojnovej obeti, exhumáciu vojnovej obete, zriadenie, premiestnenie a prestavbu vojnového hrobu a vedenie evidencie o vojnovom hrobe.
Pokiaľ ide o finančné prostriedky pre obec na tieto účely, zákon o vojnových hroboch to rieši nasledujúcim spôsobom: Obec je oprávnená požiadať krajský úrad do 30. apríla kalendárneho roka o príspevok na nasledujúci rozpočtový rok na zabezpečovanie starostlivosti o vojnový hrob a na plnenie súvisiacich úloh (napríklad výkon prác na vojnovom hrobe pri udalosti celospoločenského alebo medzinárodného významu, úprava verejného pohrebiska s vojnovými hrobmi, zrušenie vojnového hrobu, odstránenie následkov živelnej pohromy alebo vandalstva na vojnovom hrobe) a na tento účel sa obci poskytne príspevok na kalendárny rok na každý vojnový hrob v sume päťnásobku minimálnej hodinovej mzdy.
Pretože tento zákon nadobudol účinnosť až 1. mája 2005, v roku 2005 je obec oprávnená požiadať krajský úrad o príspevok až od 31. mája 2005.