Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny

Aj mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky či spomienky na spomienky už nežijúcich blízkych, ale aj dokumenty o minulosti, svedectvá o dobe, o tých, ktorí síce nedržali kormidlo dejinných udalostí v rukách, ale boli tu, prežívali svoje malé dejiny ..

Ovdovela matka a svoje dve najstaršie deti vypravila do zasľúbenej krajiny - Ameriky. Neskôr sa s tromi najmenšími ratolesťami nechala vo fotoateliéri vyfotografovať (vtedy ľudia nemali fotoaparáty ako dnes a fotoateliér bol celkom slušnou živnosťou). Takto mohla deťom do Ameriky poslať obrázok, aby videli, koho svojou prácou živia. Podobne to bolo v mnohých rodinách po prvej svetovej vojne, keď hospodárstvo v USA až do roku 1929 rozkvitalo. V niektorých prípadoch išiel za prácou otec a nikdy sa nevrátil. Žena, často s kŕdľom detí, nemala na výber, len poslať do Ameriky ďalších členov rodiny. Môjmu strýkovi Bertimu i tete Paule sa darilo a zostali v Amerike navždy. Boli materiálnou oporou všetkých príbuzných, čo zostali doma, na východnom Slovensku. Keď nás strýko prišiel roku 1947 navštíviť, ja som si predsavzala, že keď budem veľká, tiež odídem za more a budem rodine takou oporou ako on a teta. Nikomu som však svoje tajomstvo neprezradila. Mala som päť rokov. Svoj sľub som splnila roku 1966 - odvtedy žijem v Spojených štátoch. Želmíra (Myra) Hatala

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Aj mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky či spomienky na spomienky už nežijúcich blízkych, ale aj dokumenty o minulosti, svedectvá o dobe, o tých, ktorí síce nedržali kormidlo dejinných udalostí v rukách, ale boli tu, prežívali svoje malé dejiny a boli zároveň súčasťou dejín veľkých - dejín regiónu, krajiny, štátu, Európy, sveta. V rodinách a domácnostiach sa zavše s pietou, zavše rozpačito z miesta na miesto prekladajú a neraz aj vyhadzujú fotografie a rôzne písomnosti z čias našich prastarých i starých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo konkrétne máme na mysli?

Posielajte nám: fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia, robotnícke akcie). Fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce, z rôznych činností. Zábery dedín, miest, architektúry, pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, železničnej stanice, cintorína, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice, dopisnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.

SkryťVypnúť reklamu

Tu treba vysloviť veľkú dôležitú prosbu: Bez určenia, KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a nemožno ju použiť. Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.

Ako to, čo pošlete, chceme použiť?

Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu. A potom z nich spojovacím textom náš významný historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty dostanú dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia.

Časové ohraničenie

Dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.

Kam posielať materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 244
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 468
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 867
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 785
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 040
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 545
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 652
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu